ÖZEL HABER: Yeni bir FTX krizi kapıda olabilir!
ÖZEL HABER: Yeni bir FTX krizi kapıda olabilir!

ÖZEL HABER: Yeni bir FTX krizi kapıda olabilir!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Batık kripto para borsası FTX’in mahkemeden onay alarak varlıklarını tasfiye edeceği söylentileri piyasayı yeni bir çöküşe sürükleyecek güçte olabilir.

Geçtiğimiz senenin Kasım ayında iflas ettiğini açıklayan FTX’in tasfiye süreci, kripto endüstrisinde korku saçmaya devam ediyor. Borsada yer alan kullanıcıların zarar tazmini için 13 Eylül tarihinde mahkemeden varlık tasfiyesi onayı alabileceğine dair çeşitli spekülasyonlar, Bitcoin’i (BTC) 25.000 doların altına çekerek olası bir krizi akılla getirmiş durumda.

FTX, kripto piyasasını hakimiyeti altına aldı!

Son yayımlanan raporlar ile birlikte borsanın 3,4 milyar dolar değerinde varlığı sahip olması dikkat çekiyor. FTX, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) haricinde 3 milyar doların üzerinde altcoin’i elinde tutuyor. 685 milyon dolarlık pay ile Solana’nın (SOL) ve 520 milyon dolarlık pay ile FTX Token (FTT), portföydeki en büyük değere sahip kripto paralar.

FTX’in varlıkları arasında yer alan diğer kripto paraları ise stablecoinler (USDT, USDC, DAI ), Aptos (APT), Dogecoin (DOGE), Polygon (MATIC), Bit DAO (BIT), Toncoin (TON) ve Ripple (XRP) şeklinde. FTX hakkında atılan iddialara göre, kripto varlıklar haricinde borsanın çeşitli alanlarda 1,27 milyar dolar değerinde daha varlığı söz konusu.

F5wp9UiXEAAsSqD 2

Alacaklılarına kripto para yerine itibari para olarak ödeme yapmak isteyen FTX, mahkeme başvurusunda resmi olarak Bitcoin ve Ethereum stake etmek istediğini ifade etmişti. Ayrıca elindeki altcoin’lerin değer kaybı yaşamamasını isteyen borsa, doğrudan satış yapmayı da planlanmadığını belirtmişti.

Portföylerinde yüklü miktarda kripto para bulunduran FTX şu an için onay bekliyor. Bu sürecin piyasada ve kripto yatırımcısında yarattığı tedirginlik ipleri adeta FTX’in eline geçirdi. Borsa tarafından gelebilecek en ufak bir haber, BTC’nin yönünü çizecek gibi duruyor. Bu kaos ortamından kaynaklı olarak 25.000 doların altını test eden kripto paraların lideri, bir süre daha belirsizlik yaratabilir.

Coinkolik’e özel konuşan Altcointurk‘ün kurucu ortağı Volkan Korkmaz, FTX’in beraberinde getirdiği riskli havanın önce mini bir boğa rallisi olabileceğini ifade ediyor. Piyasa yapıcıların zaten dip fiyatlarda seyreden coin’leri elden çıkarmayacağını belirten Korkmaz, ufak bir yükselişin sürpriz olmayacağını dile getiriyor. FTX’in elinde tuttuğu varlıkları temel alarak açıklamalarda bulunan Altcointurk kurucu ortağı “Piyasadaki volatilite artışı beraberinde yüksek risk getirecektir. O yüzden tüm yatırımcıların dikkatli olmasında fayda var” diyor ve ekliyor:

“FTT’nin elinde yüklü miktarda SOL, FTT, BTC, ETH, DOGE ve APT olduğu görülüyor. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde bu coinlerde daha yüksek fiyat hareketleri görmemiz bizi şaşırtmayacaktır”

Altcointurk’ün kurucu ortağı Volkan Korkmaz

Coinkolik’e özel konuşan bir diğer isim ise JW3 Community‘nin kurucu ortaklarından ve kripto paralara dair analizleriyle ön plana çıkan Can Özsüer. FTX tarafında yaşanılan olayların, piyasaya yön vermek adına güzel bir koz olduğunu belirten Özsüer, piyasanın düzeltme yapmaya ihtiyaç duyacağı zamanlarda FTX kaosunu öne atabileceklerine değiniyor: “Piyasa yapıcıların eline güzel bir imkan geçti. Halihazırda volatil bir piyasa varken, FTX konusuyla birlikte kripto paraların yönünü çizmek daha kolay bir hale gelecektir. Satış konusuna gelecek olursak eğer, tek bir hamlede tüm varlıkların satışını beklemiyorum. Böyle bir durum olacaksa, parça parça gerçekleşir.”

“Tek bir hamlede tüm varlıkların satışını beklemiyorum. Böyle bir durum olacaksa, parça parça gerçekleşir“

JW3 Community kurucu ortağı Can Özsüer

Borsanın varlık satış talebi onaylanırsa ne yaşanabilir?

Konunun büyüklüğünü anlamak adına FTX bünyesinde geçmiş süreçlerde ön planda tutulan projelere bakmak gerekebilir. Bu tarafta SOL ve FTT’ye dikkat edilmesi gerekiyor. Onay alınması durumunda toplamda 3,4 milyar dolar değerinde satış anlamı izni taşıyan bu durum, kripto paralardaki zincirleme bir düşüşü tetikleyebilir.

Kripto piyasasındaki küçük yatırımcıların FUD ortamıyla (piyasadaki korku ve endişe iklimi) beraber domino etkisiyle satış yönlü işlemlere eğilim gösterecektir. BTC’nin de kritik bir seviye aralığında fiyatladığını düşünürsek, olası bir düşüş senaryosuyla birlikte BTC fiyatı 20.000 dolarları görebilir. Hatta bu seviye 20.000 dolarla kalmayıp, daha aşağı seviyelere sürüklemesi ihtimaller dahilinde.

636b48892af1071948f29d55.jpg

İkinci bir seçenek de söz konusu: Dün gece saatlerinde 25.000 doları altına sarkan BTC, aslında FTX’in yarattığı endişeyi fiyat yapısına net bir şekilde yansıtıyor. FTX sürecinin kripto sektörünün lehine ilerlemesi durumunda bu yaşanılanlar, kısa süreli düşüş olarak kalıp, ardından sert yükselişler de izlenebilir.

FTX’le ön plana çıkan altcoin’lerde neler yaşandı?

Başta Solana (SOL) ve FTX Token (FTT) olmak üzere borsanın bilançosunda yer alan birçok varlık, tasfiye spekülasyonlarından olumsuz yönde etkilendi.

CoinGecko’nun verilerine göre, kaos ortamanını başlamasıyla birlikte SOL 19,43 dolar seviyesinden yüzde 10‘dan fazla düşüşle 17,65 dolar seviyesine kadar gerilemiş durumda. Bu süreçte SOL piyasa değeri de 8,3 milyar dolardan 7,2 milyar dolara düşmüş vaziyette.

Solana SOL Tehlike Canlari Caliyor Buyuk Dusus

Spekülasyonlardan en net etkilenen kripto para ise FTT. FTX borsasının yerel token’ı son bir haftada 1,18 dolardan 0,98 dolara düşerek yüzde 16’nın üzerinde düşüş kaydetmiş durumda. SOL ve FTT haricinde portföyde yer alan diğer kripto paralar bu kaos ortamından payını alıyor.

ftx token nedir ftt gelecek vaat ediyor mu 2

Satışlar beklenenin aksine hemen başlamayabilir

Uzmanlar, piyasadaki satış paniğinin yersiz olduğunu ifade ediyor. FTX yarın itibarıyla onay alsa bile satış yönlü işlemler direkt olarak başlamayabilir. Önceki süreçlerde yayımlanan mahkeme belgeleri, FTX’in satışlara başlaması halinde haftada 100 milyon dolarlık token’ı elden çıkarmak istediğini gösteriyor. Bu rakamın ise en fazla 200 milyon dolara ulaşabileceği belirtiliyor.

FTX 2.0 gelebilir: 75’ten fazla yatırımcı teklif verdi!

Geçtiğimiz dönemde iflas ederek kripto sektöründe çöküşe sebep olan FTX, şimdilerdeyse yeni oluşumuna inanılmaz bir talep görüyor. FTX ile ilgili mahkeme belgelerinden yeni detaylar ortaya çıkıyor. Bu belgeler ışığında “FTX 2.0” için Mayıs ayından bu yana 75’ten fazla teklif veren yatırımcıyla görüşüldüğü biliniyor.

En iyi Acik Artirma Siteleri

Yatırımcılarla görüşmeler devam ederken, konunun netlik kazanması için son tarih 24 Eylül şeklinde belirlenmiş durumda. Yeni başlatılması düşünülen FTX 2.0 borsasının, FTXcom ve FTX US’ten oluşması planlanıyor.

Kurtarılan varlıklar hakkında yeni detaylar ortaya çıktı

FTX’in kripto para varlıkları ve Bahamalar’daki mülkler de dahil olmak üzere 7 milyar dolar değerindeki kurtarılan varlığı söz konusu. Borsa yaklaşık olarak 3.4 milyar dolar değerinde kripto varlığa sahip. Ayrıca Bahamalar’da toplam değeri 199 milyon dolar olan 38 gayrimenkule sahip. Bunlara ek olarak 2.6 milyar dolar nakit, aracı kurum varlıkları ve ABD hükümeti tarafından el konulan varlıklar bulunuyor.

Haber Kaynak: www.coinkolik.com

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!