FED Yarın Kritik Kararını Açıklayacak! Piyasalar Ne Bekliyor ve Bitcoin Ne Durumda?
FED Yarın Kritik Kararını Açıklayacak! Piyasalar Ne Bekliyor ve Bitcoin Ne Durumda?

FED Bu Ay Faiz Oranlarında Artışa Gidecek Mi? İşte FOMC Üyeleri Arasındaki Son Düşünceler

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Wall Street Journal’a göre bazı yetkililer enflasyondan endişe ederken, diğerleri ekonomide yavaşlamadan korktuğu için FED bu yıl faiz oranlarını tekrar yükseltip yükseltmeme konusunda zor bir kararla karşı karşıya.

FED, sonuncusu Temmuz ayında olmak üzere son 12 toplantısının 11’inde faiz oranlarını 22 yılın en yüksek seviyesi olan %5.25 ile %5.5 aralığına yükseltti. Ancak Eylül ayında faiz artırımına ara verebilir ve Kasım ya da Aralık ayında faiz artırımına gidip gitmeyeceğini tartışabilir.

Bir grup yetkili enflasyon konusunda endişeli ve bu sonbaharda faizleri tekrar artırarak buna karşı bir garanti politikası istiyor. Enflasyonun beklenenden daha yüksek çıkması halinde daha sonra rotayı tersine çevirmenin daha yıkıcı olabileceğini savunuyorlar.

CME FedWatch aracı mevcut durumda faiz artışı duraklamasına %93 olasılık veriyor.

.IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl , .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo:hover , .IRPP_kangoo:visited , .IRPP_kangoo:active .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo:active , .IRPP_kangoo:hover .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .postImageUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo .centered-text .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo-content .IRPP_kangoo .ctaText .IRPP_kangoo .postTitle .IRPP_kangoo .ctaButton .IRPP_kangoo:hover .imgUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo:after

İlgili Haber
DWF Labs Kurucusu İki Altcoinin Fonlama Oranlarına İşaret Etti, Yarım Saat Sonra Satış Geldi

Diğer kesim ise faiz artırımlarına ara verilmesini daha fazla destekliyor ve faiz oranlarının mevcut seviyelerde tutulmasını istiyor. Çin ve Avrupa’da büyümenin yavaşladığına dair işaretlerin yanı sıra geçmişteki faiz artışlarının ABD ekonomisi üzerindeki gecikmeli etkisine dikkat çekiyorlar. Ayrıca riskleri daha ölçülü görüyorlar ve faizleri çok fazla artırarak bir gerilemeyi ya da yeni bir finansal kargaşa dönemini tetiklemekten endişe ediyorlar.

Bazı ekonomistlere göre bir faiz artışı ile hiç faiz artışı olmaması arasındaki fark o kadar da büyük olmayabilir. Ancak diğerleri, FED’in geriye dönük verilere çok fazla güvenerek ve ekonominin daha yüksek faiz oranlarını kaldıramayabileceğini gösteren ileriye dönük göstergeleri göz ardı ederek bir politika hatası yapabileceği konusunda uyarıyor.

Bir sonraki FOMC toplantısı 19-20 Eylül 2023 tarihlerinde yapılacak.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Haber Kaynak: www.bitcoinsistemi.com

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!