NFT
Ünlü Analist, Bitcoin (BTC) Fiyatının Asla Bu Seviyelere Gelmeyeceğini İddia Etti!
Ünlü Analist, Bitcoin (BTC) Fiyatının Asla Bu Seviyelere Gelmeyeceğini İddia Etti!

Yılın Son Günleri Yaklaşırken BTC On-Chain Verilerinde Son Durum Ne?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2022 yılını 46 bin dolardan açan lider kripto para birimi Bitcoin, makroekonomik koşullar ve sektörün dev şirketlerinden bazılarının iflasa sürüklenmesi nedeniyle yıl içinde 15.700$ seviyesine kadar geriledi.

Geçtiğimiz Kasım ayında sektörün en büyük kripto para borsalarından FTX’in iflası yatırımcılarda büyük paniğe neden oldu. Ancak yılın son günleri yaklaşırken piyasadaki oynaklık son 2 yılın en düşük seviyesine geriledi.

On-chain analitik firması Glassnode, Bitcoin haftalık zincir üstü verilerini yayınladı. Analistler BTC haftalık oynaklık oranının %22 ile Ekim 2020’den bu yana en düşük seviyeye gerilediğini tespit etti.

Verilere göre FTX’in iflas ettiği hafta piyasadaki oynaklık oranı %110 civarında seyrediyordu. Son 4 yılın en yüksek volatiliteli haftası ise piyasalarda COVID çöküşü olarak bilinen 12 Mart 2020 haftasında gerçekleşti.

Glassnode analistlerinin paylaştığı bir başka on-chain verisi, piyasa durgunluğun yeniden başladığına dair kanıyı destekliyor.

Open-Interest Kaldıraç Oranı Düşüyor

Glassnode uzmanları, sürekli vadeli piyasalarda (kaldıraç) işlem yapan yatırımcıların aldığı riskinin azaldığını tespit etti. Ethereum Merge güncellemesinin gerçekleştiği Eylül ayının ilk günlerinde ETH ve BTC kaldıraç rasyosu sırasıyla %4,75 ve %3,26 seviyelerinde seyrediyordu.

Ancak yılın son günlerine doğru piyasadaki genel ilginin azalmasıyla kaldıraç rasyoları %3,1 ve %2,5 seviyelerine geriledi.

Tüm bunlar, daha farklı on-chain verileri ile de değerlendirildiğinde daha önce de belirtildiği gibi dip veya dibe yakın seviyelerde olduğumuzu ve uzun vade yatırımcılar için değerlendirilebilir alanlarda olduğumuzu söyleyebiliriz.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Haber Kaynak: www.bitcoinsistemi.com

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!