featured

Yıl Sonunda Altın Fiyatı Ne Olacak? İşte ChatGPT-4o’ın Tahminleri

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nvidia, Super Micro Computer ve son zamanlarda yeniden canlanan meme hisseleri GameStop ve AMC gibi son derece etkileyici bazı aykırı değerler hariç tutulursa, altın son yılların en kazançlı yatırımlarından biri oldu. Peki parlak metal bu yıl sonuna kadar nasıl bir performans gösterecek? Bu soruyu ChatGPT-4o’ya sorduk!

Altının performansı oldukça tatminkar!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere dünyanın en büyük emtiası istikrarlı ve parlak bir büyüme kaydetti. Parlak metal son 5 yılda %80,48, son 52 haftada %16,67 artış gördü. Ayrıca, 2024’ün başından bu yana %13,72 değer kazandı. Bu yükseliş, altın fiyatının bugün 2.370 dolar seviyesine ulaşmasına yol açtı.

Altın 5 yıllık fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Birçok önde gelen analiste göre, emtianın performansını büyük ölçüde yüksek jeopolitik gerilimler, ABD ekonomisinin durumuna ilişkin belirsizlik ve resesyon korkuları ve gerçek bir küresel merkez bankası alım çılgınlığı belirledi. Buna ek olarak, birçok uzman altının yükselişinin henüz sona ermediğini söylüyor. Ayrıca, bazı uzmanlar değerli metalin yıl bitmeden 3.000 dolara kadar çıkacağını tahmin ediyor. Biz de OpenAI’nin amiral gemisi yapay zeka (AI) platformu ChatGPT-4o’dan 2024’ün geri kalanı için kendi altın değerlendirmesini yapmasını istedik.

ChatGPT-4o 2024 sonu için altın fiyatını belirledi

Altınla ilgili güncel bilgiler için interneti tarayan ChatGPT-4o, emtianın önümüzdeki 7 ay boyunca yükselmeye devam edeceği sonucuna vardı. Ancak fiyat hedefini nispeten mütevazı bir 2.450 dolar olarak belirledi.

ChatGPT-4o altın için fiyat hedefini sunuyor ve açıklıyor. Kaynak: ChatGPT

Altının son 7 ayda ne kadar yükseldiği göz önüne alındığında tahmininin düşük olduğunu belirttik. Bu sefer AI, bunun muhafazakar olduğunu kabul etti. Ancak en olası senaryo olmaya devam ettiğini de belirtti. Bu bağlamda yapay zeka şu açıklamayı yaptı:

Beklenen Federal Reserve faiz indirimleri, devam eden jeopolitik gerilimler ve güçlü merkez bankası alımları gibi çeşitli etkileyici faktörler göz önüne alındığında, 2024 yılı sonunda altın fiyatı için spekülatif değerlendirmem yaklaşık 2.450 dolar olarak kalıyor.

Bu tahmin, son dönemdeki yükseliş eğilimleri ile önümüzdeki yedi ay içindeki potansiyel piyasa dinamiklerini dengeliyor. Bununla birlikte ChatGPT, biri boğa diğeri ayı olmak üzere iki makul ek senaryo oluşturdu.

Altın fiyatlarında boğa senaryosu

Yükseliş senaryosunda AI, ABD’nin 2024’ün üçüncü çeyreğinde tam anlamıyla bir resesyona gireceğini ve Fed’in faiz oranlarını hızla aşağı çekeceğini varsaydı. Bu felaketi, merkez bankalarının olası bir alım çılgınlığı, jeopolitik gerilimin daha da artması ve ABD dolarının daha da zayıflamasıyla eşleştirdi. ChatGPT’ye göre bu koşullar altında altının Aralık ayına kadar 3.200 dolara kadar yükselmesi mümkün.

Altın fiyatlarında ayı senaryosu

Ayı senaryosunda, küresel ekonomiler toparlanma hızlarını artırdıkça ve daha da yüksek enflasyon getirdikçe, altın her zaman parıldayan bir şey olmuyor. AI’ye göre bu koşullar altında merkez bankaları faiz oranlarını artırmaya devam edecek. Çünkü resesyon tehlikesi azalacak ve kaçak enflasyon korkusu artacak. Bu da tahvil ve hisse senetlerinin daha cazip hale gelmesine yol açacak. ChatGPT’ye göre, olayların bu şekilde gelişmesinin sonucu, altın fiyatının 1.700 dolara kadar düşmesi olacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!