sikayetkripto
Türkiye’nin de Üye Olduğu Bankacılık Komitesi Bitcoin ve Kripto Para Kurallarını Açıkladı!
Türkiye’nin de Üye Olduğu Bankacılık Komitesi Bitcoin ve Kripto Para Kurallarını Açıkladı!

Türkiye’nin de Üye Olduğu Bankacılık Komitesi Bitcoin ve Kripto Para Kurallarını Açıkladı!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Basel Bankacılık Denetim Komitesi (BCBS), Cuma günü e-postayla gönderilen bir açıklamaya göre, 1 Ocak 2025 tarihine kadar uygulanmak üzere küresel kripto para bankacılık kurallarını onayladı.

Bankaların Kripto Para Varlıklarının Oranının Yüzde İkiyi Geçmemesi Önerildi

Bankaların ileriye dönük düzenlemeleri için birincil küresel standart belirleyici olan komitenin hazırladığı bir belgede, bir bankanın belirli kripto varlıklarına maruz kalma oranının %2’yi geçmemesi ve genellikle %1’den düşük olması önerildi.

Bu belirli varlıklar, sınıflandırma koşullarını karşılamayan non-fungible tokenler (NFT), stablecoinler ve teminatsız kripto varlıkları da dahil olmak üzere tokenize edilmiş geleneksel varlıklar.

Öte yandan, yukarıdaki listede yer alan ve kriterleri karşılayan varlıklar, “mevcut Basel Çerçevesinde belirtildiği üzere, temel risklerin oluşturduğu sermaye gerekliliklerine tabidir.”

Daha önce sekiz geleneksel finans lobi grubundan oluşan bir grup komiteye mektup yazarak bankalar için sadece %1’lik bir sınırın çok kısıtlayıcı olabileceğini ve Blockchain teknolojisini kullanan yenilikleri engelleyebileceğini öne sürmüştü. Şimdi ise %2 ile daha fazla serbestlik sağlandı.

.IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl , .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo:hover , .IRPP_kangoo:visited , .IRPP_kangoo:active .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo:active , .IRPP_kangoo:hover .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .postImageUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo .centered-text .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo-content .IRPP_kangoo .ctaText .IRPP_kangoo .postTitle .IRPP_kangoo .ctaButton .IRPP_kangoo:hover .imgUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo:after

İlgili Haber
Hollanda Merkez Bankası, Bu Kripto Para Borsası Hakkında Uyarı Yayınladı!

Komitenin gözetim organı olan GHOS’un başkanı Tiff Macklem, “Bugün GHOS (Merkez Bankası Başkanları ve Denetim Başkanları Grubu) tarafından atılan adım, kripto varlıklardan bankalara yönelik risklerin azaltılması için küresel bir düzenleyici zemin geliştirilmesinde önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor” dedi.

Düzenleyiciler, son zamanlarda son derece değişken olan kripto sektörünü düzenlemek için temkinli bir yaklaşım benimsediler. Terra, Bitcoin borsası FTX ve ilgili şirket ve tokenlerin düşüşünün ardından bir yıl içinde kripto piyasasından milyarlarca dolar silindi.

Komitenin belirlediği sınıflandırma koşulları, kripto varlıkların bir ödeme riski testinden ve temel risk testinden geçmesini sağlamayı içeriyor. Raporda, “Ödeme riski testi, kripto varlıklarının her zaman paraya çevrilebilmesini sağlamak için rezerv varlıkların yeterli olmasını sağlamaktır” denildi.

Raporda, temel risk testinin ise “bir kripto varlığının sahibinin bu varlığı piyasada peg değerini yakından takip eden bir tutar karşılığında satabileceğinden emin olmayı amaçladığı” belirtildi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Haber Kaynak: www.bitcoinsistemi.com

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!