Stablecoinlere Ne Oluyor: Tether (USDT) Telaşı, Önlemler Alınıyor!
Stablecoinlere Ne Oluyor: Tether (USDT) Telaşı, Önlemler Alınıyor!

Stablecoinlere Ne Oluyor: Tether (USDT) Telaşı, Önlemler Alınıyor!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Terra’nın UST ve LUNA’sından sonra Tether (USDT) de düşüş yaşıyor. Yetkililer, bu düşüşlere böyle önlem almayı planlıyor.

16:00
12 Mayıs 2022

Terra’nın dolara sabit stablecoini UST, iki gündür yaşam mücadelesi veriyor. Bu, UST’nin algoritmik olarak bağlı olduğu LUNA’yı da etkilemiş ve fiyatını diplere çekmişti. Bu yaşananlar diğer stablecoin ve altcoinleri de tehdit ediyor. Dolayısıyla projeler, önlem alarak ekosistemlerini ayakta tutmaya çalışıyor. Bu süreçte Tether (USDT), dolara olan sabitini koruyamıyor olarak gözüküyor.

İçerik Rehberi

USDT Neden Düşüyor?Alınan Önlemler USDT Neden Düşüyor? Bu yazı yazılırken USDT, son 24 saatteki %0,3 kadar düşüşüyle yaklaşık 0,99 dolardan işlem görüyor. Ayrıca USDT, gün içerisinde 0,95 dolara kadar düşmüş ancak sonrasında toparlanmayı başarmıştı. Normal şartlarda 1 dolara eşit olması gereken USDT’nin, stablecoinlere olan güvenin azalmasıyla yatırımcıların panik satışları sonrası düştüğü düşünülüyor. Genel olarak bakıldığında UST ve LUNA olayından sonra da dün Fed’in tüfe oranı açıklamaları kripto piyasasına derin bir etki yaratmayı başardı. Aslında şu anda Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH)’nin önderlik ettiği kripto piyasası, zor zamanlardan geçiyor ve dipleri zorluyor. Bu süreçte altcoinler düşmesi normal karşılanırken, stablecoinlerin sabitini yitirmesi tarihte bir ilk oluyor. Alınan Önlemler Tether’in CTO’su Paolo Ardoino, önlemlerin alındığını ve USDT’nin 1 dolara tekrardan ulaşacağını belirtiyor. Stablecoin, bu açıklama sonrası düştüğü 0,95 dolar civarından kurtularak 0,99 dolara kadar çıkıyor. Ayrıca Tether yetkilileri, 1 milyar USDT için Tron TRC20’den Ethereum ERC20’ye ve 20 milyon USDT için Tron TRC20’den Avalanche’a dönüşümler yapılacağını ancak bunun toplam Tether arzını değiştirmeyeceğini söylüyor. Bu ve benzeri önlemlerle Tether, kendini toparlamaya başlıyor. Ayrıca Tron’un CEO’su Justin Sun, LUNA ve UST’den sonra hedefin kendileri olduğunu ve önlemler alacaklarını belirtmişti. Bu gelişmeler gösteriyor ki LUNA ve UST’nin bu çöküşü hem stablecoinleri hem de tüm kripto piyasasının düşüşlerini hiç olmadığı kadar etkiliyor. Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

coin-turk.com

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Crypto Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!