Sri Lanka, Tim Draper’ın Bitcoin Önerisini Reddetti
Sri Lanka, Tim Draper’ın Bitcoin Önerisini Reddetti

Sri Lanka, Tim Draper’ın Bitcoin Önerisini Reddetti

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Önde gelen kripto para savunucusu ve milyarder yatırımcı olan Tim Draper, Sri Lanka’ya yaptığı ziyarette beklenmedik bir tepkiyle karşılaştı.

Silikon Vadisi girişimcisi, Meet the Draper adlı TV programının bir bölümün çekmek ve Bitcoin’in yaygın olarak benimsenmesini teşvik etmek için gittiği ülkede tepkilerle karşılaştı. Bloomberg tarafından yayınlanan rapora göre, Tim Draper’ın önerisi, ülkenin Cumhurbaşkanı Ranil Wickremesinghe ve şu anda ülkenin mali durumunu istikrara kavuşturmaya odaklanan Vali Nandalal Weerasinghe tarafından pek iyi karşılanmadı. 

Tim Draper, Sri Lanka’yı İkna Edemedi 

srilanka3

Vali Weerasinghe ile yaptığı görüşme sırasında Draper, kripto para biriminin benimsenmesini teşvik etme çabalarında ısrar etti. Yönetimin böyle bir projeyi üstlenecek cesareti olup olmadığı sorusunu sordu ve özel bir para birimine sahip olmanın faydalarını vurguladı. Draper, ülke için endişelerini dile getirdiği konuşmada mali krizin Sri Lanka için eşsiz bir fırsat olduğunun altını çizdi. Bitcoin’in benimsenmesinin, işlemlerin doğru bir kaydını tutarak yolsuzluğun hafifletilmesine yardımcı olabileceğini savundu.

Ancak Vali Weerasinghe, diğer teknolojilerin etkili bir şekilde mali hizmetler sağlayabileceğine ve yetersiz hizmet alan nüfusa sosyal yardım ödemeleri yapabileceğine dikkat çekti. Ayrıca, kendi para birimi olmayan bir ülkenin parasal bağımsızlığa sahip olamayacağını ve bir kriz anında Bitcoin’i kullanmanın potansiyel olarak durumu daha da kötüleştirebileceğini belirtti.

Bitcoin kravatı giyen Draper, “Merkez Bankasına merkezi olmayan para birimiyle geliyorum” şeklindeki kendinden emin konuşmasına rağmen, fikirleri merkez bankasındaki toplantı sırasında benimsenmedi. Bu, Draper için başka yerlerde olduğundan daha soğuk bir karşılamaydı. Örneğin, Pasifik adası ülkesi Palau, onu dijital ikamet programına katılan ilk kişi yapmıştı. 

Sri Lanka Ekonomik Krizi 

Geçen yıl Sri Lanka’da yakıt ve gıda kıtlığı nedeniyle isyanlar patlak vermiş, o zamanki başkanın görevi bırakmasına ve sonunda ülkeden kaçmasına neden olmuştu. Borca batmış ülke şimdilerde Uluslararası Para Fonu’nun bir kurtarma planı hazırlaması umuduyla yabancı alacaklılarla borç yapılandırma görüşmeleri yapıyor. Vali, enflasyonun yüzde 54,2 olduğunu ve ekonomik büyümenin geçen yıl yüzde 8’e düştüğünü bildirdi. 

Haber Kaynak: www.coinkolik.com

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!