MEXC
sikayetkripto
36 Milyon Dolarını Kaptıran Şirket, Bu Kripto Para Borsasına Dava Açıyor!
36 Milyon Dolarını Kaptıran Şirket, Bu Kripto Para Borsasına Dava Açıyor!

Son Dakika! SEC, FTX Eski CEO’su SBF’ye Dava Açtı!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX CEO’su Samuel Bankman-Fried’ın sabah saatlerinde tutuklanmasının ardından bir suçlama da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan geldi.

SEC tarafından yayınlanan basın bülteninde “SEC, SBF’yi kripto varlık ticaret platformu FTX aracılığıyla yatırımcıları dolandırmakla suçladı” ifadesine yer verildi.

SEC Başkanı Gary Gensler, “Sam Bankman-Fried’in yatırımcılara bunun kriptodaki en güvenli yerlerden biri olduğunu söylerken bir aldatma temeli üzerine kurulu düzen inşa ettiğini iddia ediyoruz” dedi.

SEC’in basın bülteninde yer alan satır başları şu şekilde:

“Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bugün, Samuel Bankman-Fried’i CEO’su ve kurucu ortağı olduğu kripto ticaret platformu FTX Trading Ltd.’de (FTX) hisse senedi yatırımcılarını dolandırmak için bir plan kurmakla suçladı.

FTX Mayıs 2019’dan bu yana ABD merkezli 90 yatırımcının yaklaşık 1,1 milyar doları da dahil olmak üzere hisse senedi yatırımcılarından 1,8 milyar dolardan fazla para topladı. Bankman-Fried, yatırımcılara yaptığı açıklamalarda FTX’i güvenli bir kripto varlık ticaret platformu olarak tanıttı ve özellikle FTX’in müşteri varlıklarını korumaya yönelik gelişmiş risk önlemlerini öne çıkardı.

Şikayetimiz, Bankman-Fried’in gerçekte FTX yatırımcılarından;

(1) FTX müşterilerinin fonlarının açıklanmayan bir şekilde kendi özel kripto hedge fonu olan Alameda Research LLC’ye yönlendirilmesini;

(2) Alameda’ya FTX platformunda sağlanan açıklanmayan özel muamele, Alameda’ya platformun müşterileri tarafından finanse edilen neredeyse sınırsız bir “kredi limiti” sağlamak ve Alameda’yı FTX risk azaltma önlemlerinden muaf tutmasını;

(3) FTX’in Alameda’nın FTX’e bağlı jetonlar gibi aşırı değerli, likit olmayan varlıklarına maruz kalmasından kaynaklanan açıklanmayan riskini kapsıyor.

Şikayetimiz bunlara ek olarak Bankman-Fried’in Alameda’daki bazı FTX müşterileri fonlarıyla açıklanamayan yatırımlar yaptığını, lüks gayrimenkul alımları yaptığını ve büyük siyasi bağışlar yapmak için kullandığını da iddia ediyor.

SEC Başkanı Gensler: “Bay Bankman-Fried tarafından işlendiği iddia edilen dolandırıcılık, kripto platformlarına yasalarımıza uymaları gerektiğine dair açık bir çağrıdır. Menkul kıymetler yasalarımıza uymayan platformlar için SEC’in İcra Birimi harekete geçmeye hazır.

SEC’in şikayeti, Bankman-Fried’i 1933 Menkul Kıymetler Yasası ve 1934 Menkul Kıymetler Borsası Yasası’nın dolandırıcılıkla mücadele hükümlerini ihlal etmekle suçluyor.

SEC gelecekteki menkul kıymetler yasası ihlallerine karşı ihtiyati tedbir talep etti. Bankman-Fried’in kendi kişisel hesabı dışında herhangi bir menkul kıymetin çıkarılmasına, satın alınmasına, teklif edilmesine veya satılmasını yasaklayan bir tedbir kararı istedi.”

Son dakika gelişmeleri için bizi Twitter’dan takip etmeyi unutmayın.

SEC, Samuel Bankman-Fried'i Kripto Varlık Ticaret Platformu FTX'te Yatırımcıları Dolandırmakla Suçladı

— Bitcoin Sistemi (@bitcoinsistemi) December 13, 2022

Haber Kaynak: www.bitcoinsistemi.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!