MEXC
SOL Rekor Seviyesinden Yüzde 5 Uzakta! Önemli Seviyeler Neler?
SOL Rekor Seviyesinden Yüzde 5 Uzakta! Önemli Seviyeler Neler?

Solana (SOL) Ağının Verimliliği Yine Kendini Kanıtladı: 1 İşlem, Ne Kadar Enerji Harcıyor?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un en büyük rakibi olarak gösterilen Solana (SOL), enerji tüketimi ile kesinlikle BTC de dahil bütün kripto paralara rakip gibi gözüküyor.

Solana ağında tek bir işlem yapmanın aslında iki Google araması yapmaktan daha az enerji harcadığı ortaya çıktı. Bu da telefonunuzu şarj etmenizden 24 kat daha az enerji anlamına gelmekte.

Solana, Enerji Dostu Ağ Olduğunu Kanıtladı

Solana Foundation tarafından aktarılan bilgilere göre ağdaki tek bir işlem için 0,00051 kWh enerji kullanılmakta. Google’ın aktardığı bilgilere göre ise tek bir arama yapmak ortalama 0,0003 kWh enerji kullanıyor.

Raporda aynı zamanda Solana ağının tek bir yılda ortalama 3.186.000 kWh enerji tükettiği vurgulanmakta ki bu da 986 Amerikan hanesinin bir yıldaki enerji tüketimine denk.

Solana Foundation geçtiğimiz mayıs ayında enerji tüketimi ile ilgili rapor yazması için Robert Murphy ile anlaşmıştı ve bu araştırma tam olarak söz konusu kişiden geliyor. Dünya Bankasının Enerji Uzmanı olarak görev yapan Murphy, Solana’nın ne kadar enerji dostu bir ağ olduğunu resmen kanıtladı.

Solana ağı buna rağmen Bitcoin veya Ethereum’dan daha merkeziyetsiz değil. Ağda 1.196 validator olduğu biliniyor ve hem ETH hem de BTC ağında daha fazla validator bulunuyor. Yine de Solana ağının yavaş yavaş daha çok validator toplamaya başladığı bilinmekte.

www.bitcoinsistemi.com

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Crypto Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!