NFT
SEC-Binance Davasında Sürpriz Gelişme! Dev Altcoin’in İhraççısı Davaya Müdahil Oldu!
SEC-Binance Davasında Sürpriz Gelişme! Dev Altcoin’in İhraççısı Davaya Müdahil Oldu!

SEC-Binance Davasında Sürpriz Gelişme! Dev Altcoin’in İhraççısı Davaya Müdahil Oldu!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özet

Stablecoin ihraççısı Circle, SEC’in dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’e açtığı davada üçüncü kişi sıfatıyla mahkemeye başvuru yaptı. Circle, USDC ve BUSD gibi stablecoin’lerin menkul kıymet olarak kabul edilmemesi gerektiğini savunuyor. Circle’ın bu adımı, Binance ve kripto para sektörünün SEC’ten gelen baskısına bir tepki olarak geldi. Piyasaya etkisi: Pozitif
10:29
29 Eylül 2023

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu‘nun (CFTC) eski başkanı Heath Tarbert’ın Baş Hukuk Sorumlusu olduğu stablecoin ihraççısı Circle, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nun (SEC) dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’e açtığı davada üçüncü kişi sıfatıyla (amicus curiae) mahkemeye başvuru yaptı. USDC’nin ihraççısı, stablecoin alıcılarının bir kar beklentisinde olmadıklarını, dolayısıyla stablecoin’lerin bir yatırım sözleşmesi olmadığını savunuyor.

İçerik Rehberi

ToggleCircle: Stablecoin’ler Menkul Kıymet DeğillerdirBinance’in ve Kripto Para Sektörünün Üzerindeki Ağır SEC Baskısı Circle: Stablecoin’ler Menkul Kıymet Değillerdir Önde gelen stablecoin’lerden USDC’nin ihraççısı Circle, SEC’in dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’e açtığı davada üçüncü kişi sıfatıyla mahkemeye başvuru yaptı. Başvuru, Binance’e dava açan bir başka federal düzenleyici olan CFTC’nin eski başkanı ve şu anda Circle’ın Baş Hukuk Sorumlusu olan Heath Tarbert‘in öncülüğünde yapıldı. Başvuruda mevcut finansal ticaret yasalarının değeri diğer varlıklara endeksli olan stablecoin‘leri kapsamadığı belirtildi. SEC’in açtığı davadan aylar sonra davaya üçüncü kişi sıfatıyla müdahil olan Circle, BUSD ve kendi USDC’si gibi değeri ABD dolarına endeksli stablecoin’lerin kısmen kullanıcılarının bağımsız satın alımlardan herhangi bir kar beklentisinde olmamaları nedeniyle menkul kıymet olmadıklarını savunuyor. Circle’ın mahkemeye yaptığı başvuruda, “Ödeme stablecoin’leri kendi başlarına bir yatırım sözleşmesinin temel özelliklerine sahip değiller yani SEC’in yargı yetkisinin dışında kalmaktadırlar. Onlarca yıllık içtihat hukuku, bir varlık satışının (satıcının satış sonrası vaatlerinden veya yükümlülüklerinden ayrı olarak) bir yatırım sözleşmesi oluşturmak için yeterli olmadığı görüşünü desteklemektedir.” denildi. Binance’in ve Kripto Para Sektörünün Üzerindeki Ağır SEC Baskısı Haziran ayında SEC, kayıtsız menkul kıymet oluşturduklarını iddia ederek Solana‘nın SOL‘u, Cardano’nun ADA‘sı ve Binance’in stablecoin’i BUSD gibi birçok altcoin’de alım satım işlemlerini kolaylaştırdığını iddiaederek Binance’i çok sayıda yasayı ihlal etmekle suçlayarak dava açmıştı. Dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, Coinbase gibi rakipleriyle birlikte kripto para sektörünün ağır ABD finans yasalarını ihlal etmediği savunmaya çalışırken, sektördeki en önemli davanın hedefi olmuş durumda. SEC, BUSD’nin bir yatırım sözleşmesi olarak satıldığını çünkü Binance’in bunu ödül programları aracılığıyla getiri sunacak şekilde pazarladığını savunuyor. Binance, ABD kolu Binance.US ve CEO Changpeng Zhao (CZ) geçen hafta SEC’in açtığı davanın düşürülmesi için kapsamlı bir başvuruda bulundu ve düzenleyicinin ABD Kongresi’nden yetki almadan kripto paralar üzerinde yaptırım yetkisinde bulunduğunu savundu. Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Haber Kaynak: coin-turk.com

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!