NFT
SEC Başkanı: Kripto Paralardaki Bu Büyük Tehlikeyi Görüyoruz!
SEC Başkanı: Kripto Paralardaki Bu Büyük Tehlikeyi Görüyoruz!

SEC Başkanı: Kripto Paralardaki Bu Büyük Tehlikeyi Görüyoruz!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto paraların merkeziyetsizlik anlatısı artık haklı biçimde sorgulanıyor. Gensler önemli açıklamalarda bulundu.

21:32
24 Ekim 2022

Okuma Süresi: 2 Dakika SEC Başkanı Gensler bugün katıldığı etkinlikte adeta bizi aptal yerine koymayın dedi. Kripto paralar nereye gidiyor? Gensler tarafından yapılan açıklama tamamıyla haksız değil. Peki kripto paraların karşısında tir tir titrediği isim Gensler neler söyledi? Açıklamanın detayları ve yatırımcıları bekleyen tehlikeye dair detayları ele alıyoruz.

İçerik Rehberi

SEC Kripto Para AçıklamasıMerkeziyetsizlik Bir Yalan Mı? SEC Kripto Para Açıklaması Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler kripto paraların merkeziyetsizlik anlatısının bir hikayeden ibaret olmadığını düşünüyor. Gary Gensler, ademi merkeziyetçiliği kripto piyasalarının bir gerçeği olmadığını iddia etti.

“Merkezi aracıların ağ etkilerinden ve değerli verilere erişimden faydalanma eğilimi var. Teknolojik yenilikler yerleşik iş modellerini defalarca bozsa da merkezileşme hala yeniden ortaya çıkma eğilimindedir.”

Gensler, Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği’nin New York’taki yıllık toplantısında konuştu. Ayrıca SEC Başkanı şunları söyledi;

“Ademi merkeziyetçilik fikri üzerine kurulmuş olan kripto piyasasında bile merkezileşme gördük. Bu alanda aslında piyasanın ortasındaki aracılar arasında önemli bir yoğunlaşma var. Dolayısıyla, yoğunlaşmanın ve potansiyel ekonomik rantların oluştuğu ya da gelecekte oluşabileceği alanlara karşı tetikte olmalıyız”.

Merkeziyetsizlik Bir Yalan Mı? Kripto para topluluğuna sunulan ve merkeziyetsizlik anlatısıyla ön plana çıkan oldukça fazla proje var. Ancak bunların ne kadar ademi merkeziyetçi olduğu konusu tartışmaya açık. Örneğin birçok kripto paranın yönetimi DAO’lar aracılığıyla yapılıyor ancak kurucu Vakıflar veya kurucu üyelerin DAO oylamalarında etkisi her geçen gün daha da belirginleşiyor. NEAR ekosisteminin stablecoini USN hacklendi ve trilyonlarca USN token basıldı. Ardından projeyi yöneten ekip stablecoini yeniden başlatarak kayıpları ortadan kaldırdı. Bu durum merkeziyetsizlik anlatısıyla ne kadar uyumlu? Bir stablecoin düşünün, merkeziyetsiz ancak birileri dilediği zaman onu birkaç gün öncesine sarabiliyor.

Graphic resources

Veya Ethereum ağındaki OFAC sansürü ya da bugün Maker DAO tarafından açıklanan 1,6 milyar dolarlık teminat fonunu Coinbase Prime üzerinden saklanacak olması, bunların hiçbiri ademi merkeziyetçilik anlatısına uymuyor. Bu noktada merkezi olan ancak pazarlama endişeleri nedeniyle merkeziyetsiz görünen projelerinin varlığı bir gerçek. Sonuç olarak Gensler’in tamamen haksız olduğunu söylemek güç. Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Haber Kaynak: coin-turk.com

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!