365miner.com

SEC başkanı Gensler: Kripto paraların büyük bölümü menkul kıymettir

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SEC başkanı Gary Gensler kripto paraların büyük bölümünün menkul kıymet sayılması gerektiği konusundaki görüşünü yeniden tekrar etti. Bugün ABD Temsilciler Meclisi Bankacılık Komitesi üyeleri önünde soruları cevaplayan Gensler’ın toplantıdaki açıklamalarının önemli bölümü şu şekilde:

“Yapılan işlemler SEC bünyesinde kayıtlı olmalıdır”

Kripto para piyasasında bulunan 10 binden fazla token’ın büyük bölümü menkul kıymettir. Dolayısıyla bu tür varlıklarla ilgili yapılan işlemlerin hepsinin kayıtlı olması gerekmektedir. Bu nedenle, SEC personelinden menkul kıymetler olarak token’larını kaydettirmeleri ve düzenlemeleri için doğrudan girişimcilerle çalışmalarını talep etti. Kripto paraların doğası gereği bu anlamda vârolan kuralların daha esnek olması gerektiği yorumlarını da anlayışla karşılıyorum.

“Sabit coin’ler de menkul kıymet olabilir”

Sabit coin’ler para piyasaları fonları diğer menkul kıymetler ve banka mevduatlarıyla benzer özelliklere sahiptir ve aynı zamanda onlarla da piyasa koşullarında yarışmaktadır. Ayrıca kripto para borsalarında faiz ödemelerinde kullanılan bir araçtır. Değerlerini korumak için hangi mekanizmaları kullandıkları ya da token’ların hangi şekilde teklif edilip, satılıp ya da kullanıldığına göre, bu tür kripto paraalr da menkul kıymet statüsünde olabilirler. Bu şekilde olduğu takdirde ihraççı şirketlerin de yatırımcı koruması için SEC ile kayıt yaptırması gerekir.

“Borsalar için de aynısı geçerli”

Birçok krpto para ve token’ın menkul kıymet olduğunu düşündüğümüzde, -kendilerine merkezi ya da merkeziyetsiz deseler de- kripto aracı kurumlarının da menkul kıymet işlemlerine yardımcı olmalarından ötürü, onların da bir noktada bizimle kayıtlarını paylaşmaları gerekmektedir.

Haber Kaynak: uzmancoin.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!