NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu Tartışma Konusu Oldu
NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu Tartışma Konusu Oldu

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu Tartışma Konusu Oldu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özet

Ünlü medya kuruluşu Rolling Stone NFT’lerin tamamen değersiz olduğunu iddia eden bir çalışmaya atıfta bulundu. Veri analiz platformu DappGambl’ın çalışması piyasaya sunulan NFT koleksiyonlarının yaklaşık %95’inin hiçbir değeri olmadığını gösterdi. 2021’deki NFT çılgınlığına rağmen şu an NFT’lerin sadece %1’inden azının 6.000 doların üzerinde bir değere sahip olduğu belirlendi. Piyasaya Etkisi: Negatif
18:00
21 Eylül 2023

Ünlü medya kuruluşu Rolling Stone, NFT’ler üzerine yapılan bir çalışmaya atıfta bulunarak NFT’lerin tamamen değersiz olduklarını iddaa etti. Veri analiz platformu DappGambl, bu çalışmasında piyasaya sunulmuş NFT koleksiyonlarından yaklaşık %95’inin hiçbir değeri olmadığını ortaya çıkardı. Raporun yayınlanmasının ardından NFT topluluğundan tepkiler yükselirken, bazı kullanıcılar NFT’leri kripto pazarının en kötü ürünü olarak değerlendirdi.

İçerik Rehberi

ToggleNFT Koleksiyonlarının Sadece %1’i DeğerliPiyasanın NFT Sektörü Hakkındaki Görüşleri NFT Koleksiyonlarının Sadece %1’i Değerli DappGambl’ın NFT Pazarının Gelişen Manzarası adlı çalışmada birçok ekosistemden seçilen 73.257 NFT koleksiyon analiz edildi. Araştırmacılar, bu koleksiyonlar arasından 69.795 koleksiyonun piyasa değerinin sıfır olduğunu tespit etti. Özellikle 2021 yılında başlayan NFT çılgınlığında milyonlarca dolar havada uçuşurken şu sıralar NFT’lerin %1’inden azı 6.000 doların üstünde floor price’a sahip. Bu da NFT piyasasında değerli işlerin çok nadir çıktığını ortaya koyuyor. Raporun yayınlanmasının ardından NFT topluluğundan çeşitli tepkiler ortaya çıktı; bazı kullanıcılar rapora hak verirken diğer kesim bu platformun önceki NFT raporlarına dikkat çekti ve analiz platformuna tepki gösterdi. Bir Reddit başlığında yorunların birçoğu rapora hak verdi. Bazı kullanıcıların NFT’lerin kripto para piyasasında çıkan en kötü ürün olduğunu savunurken diğer kesim NFT’lerin yıllar önce de değersiz olduğunu savundu. Bir kullanıcı ise NFT’lerin şu anda değersin olduğunu savundu ancak ilerleyen yıllarda bu durumun değişebileceğini şu sözlerle açıkladı:

“Bazı koleksiyonlar geri dönüş yapacak ve fiyatları %1000 artacak çünkü boğa piyasası, piksellerin milyon dolar değerinde olmasını yine sağlayacak.”

Piyasanın NFT Sektörü Hakkındaki Görüşleri X’te üzerinden bir kullanıcı bu konu hakkında fikir değişikliğine giden Rolling Stone’nun daha önce yayınladığı Bored Ape Yacht Club NFT Koleksiyonunu tanıtan bir makalesini paylaştı. Bir başka kullanıcı ise ana akım medyanın bu tür paylaşımlar yapmaya başlamasına “şimdi alım zamanı” yorumunda bulundu. 3 Ağustos’ta Ethereum gwei kullanımında NFT’ler için kayda değer bir düşüş yaşandı. Bu düşüş NFT alanında potansiyel bir değişimin habercisi olabilir. 2021 yılında NFT’ler Ethereum ağında gwei kullanımı açısından öncü konumdaydı. Bu durum NFT sahiplerinin aktif olarak alım satım yapma eğiliminde olduklarını ve varlıklarını sıkça taşıdıklarını gösteriyordu. Ancak iki yıl sonra NFT pazar yerleri artık gwei kullanım tablolarında en üst sıralarda yer almıyorlar. Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Haber Kaynak: coin-turk.com

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!