sikayetkripto
Hindistan’dan Sonra Şimdi de Başka Bir Asya Ülkesi Bitcoin ve Kripto Para Kazançlarından Vergi Alacak!
Hindistan’dan Sonra Şimdi de Başka Bir Asya Ülkesi Bitcoin ve Kripto Para Kazançlarından Vergi Alacak!

Milyonlarca Kripto Para Kullanıcısı Olan Ülkede Vergi Şoku!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Business Daily’nin Pazartesi günü geçtiği habere göre, Kenya’daki milletvekilleri şu anda kripto paraların vergilendirilmesine olanak tanıyacak bir yasa üzerinde adım atıp atmamaya karar veriyor.

“Sermaye Piyasaları Değişikliği Yasa Tasarısı 2022” kripto borsalarının, dijital cüzdanların ve işlemlerin vergilendirilmesine izin verecek. Kenya’daki kripto yatırımcıları, kriptolarını bir işlemde sattıklarında veya kullandıklarında Kenya Gelir İdaresi’ne sermaye kazancı vergisi ödemek zorunda kalacaklar.

Kenya’da Yetkililer Kripto Para Sektörünü Vergilendirecek

En az dört milyon kripto para yatırımcısına ev sahipliği yapan ülkede hükümet, bankaların dijital varlık işlemlerinden alınan tüm komisyon ve ücretlerden %20 oranında özel tüketim vergisi kesmesini planlıyor.

Tasarı ayrıca yatırımcıların, hükümetin mali düzenleyicisi olan Sermaye Piyasası Kurumu’nu kripto sahipliklerinin ayrıntıları hakkında bilgilendirmelerini gerektirecek.

Tasarıda “Dijital para biriminin on iki ayı aşmayan bir süre boyunca elde tutulması halinde gelir vergisine ilişkin kanunlar, on iki ayı aşan bir süre boyunca elde tutulması halinde ise sermaye kazancı vergisine ilişkin kanunlar uygulanacaktır” ifadesi yer almaktadır.

.IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl , .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo:hover , .IRPP_kangoo:visited , .IRPP_kangoo:active .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo:active , .IRPP_kangoo:hover .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .postImageUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo .centered-text .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo-content .IRPP_kangoo .ctaText .IRPP_kangoo .postTitle .IRPP_kangoo .ctaButton .IRPP_kangoo:hover .imgUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo:after

İlgili Haber
En Çok Bitcoin Araması Kenya Ve Brezilya'da!

Birleşmiş Milletler’in bir raporuna göre, Kenya nüfusunun yaklaşık %8,5’i yani ülkedeki 4.25 milyon kişi Bitcoin ve kripto para birimlerine sahip. Bu %8.5’lik oran dünyada beşinci sırada yer alırken, ABD nüfusunun %8.3’ü ile altıncı sırada yer alıyor.

Tasarının mimarı Mosop Milletvekili Abraham Kirwa, “Değişiklik, dijital para birimlerinin tanımı, kripto para madenciliği yoluyla üretilmesi ve dijital para birimlerinin alım satımına ilişkin düzenlemeler de dahil olmak üzere Kenya’daki dijital para birimi işlemlerini yönetmek için belirli hükümler sağlayacaktır” dedi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Haber Kaynak: www.bitcoinsistemi.com

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!