sikayetkripto
Dapper Labs’den AB yaptırımlı kullanıcılara NFT çekim izni
Dapper Labs’den AB yaptırımlı kullanıcılara NFT çekim izni

Meta ve AB Arasında Fikir Ayrılığı: Metaverse’in Geleceği Nasıl Olacak?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hafta içinde sosyal medya devi Meta, Avrupa Birliği Parlamentosu ve AB Komisyon temsilcilerinden oluşan bir panel düzenlendi. Açık toplantıda metaverse evreninin geleceği gündemin ana konusu oldu. Panelin ardından Meta ve AB yetkililerinin arasındaki fikir ayrılığı gün yüzüne çıktı.

Meta yetkilileri merkezi ve tekli bir metaverse evrenini savunurken, AB yetkilileri ise çoklu metaverse evrenlerinin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyor.

AB Parlamentosunun dijital varlık raporunu hazırlamasında önemli rol oynayan meclis üyesi Eva Kaili, fikrini şu sözlerle açıkladı:

“Yeni sanal dünyanın merkezileşmesinin ve dijital “gatekeeperların” oluşmaması oldukça önemli. İnsanların metaverse evreninde paylaştığı veriler ve ürettiği içerikler konusunda tam güce sahip olması gerekli.”

Meta’nın Avrupa Birliği sorumlusu Aura Salla, Kalili’nin açıklamasının ardından çoklu evren fikrini desteklemediğini belirtti. Salla, metaverse evreninin sadece Meta şirketi için olmadığını; işletmeler, içerik üreticiler ve politika yapıcılar için ortak bir işbirliği zemininin gerekli olduğunu vurguladı.

AB, Metaverse Araştırmasına Odaklanıyor

Avrupa Birliği’nin metaverse araştırması için önünde uzun bir zaman var. AB Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, 2023 yılında konsey ve parlamentonun “metaverse gibi yeni dijital trendleri” araştırmaya odaklanma niyetini dile getirdi.

AB Komisyonu, geçtiğimiz aylarda sanal gerçeklik endüstrisinin politika yapıcılarla iletişim kurması için yeni bir kanal oluşturdu. AB Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Endüstriyel Koalisyonu, Eylül ayında faaliyete başladığını açıkladı.

Haber Kaynak: www.bitcoinsistemi.com

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!