sikayetkripto
Merge Öncesinde Ethereum’dan Gelen Bu Son Veri Dikkat Çekiyor!
Merge Öncesinde Ethereum’dan Gelen Bu Son Veri Dikkat Çekiyor!

Merge Sonrası Ethereum’dan Endişe Yaşatan Veriler Geldi: Merkeziyetsiz Değil Mi?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Perşembe günü Ethereum’un uzun zamandır beklenen Merge’ünü takip eden saatlerde, ağın bloklarının %40’ından fazlası sadece iki kuruluş tarafından üretildi: Coinbase ve Lido.

Proof of Work’te (PoW) Proof of Stake’e (PoS) geçiş, geliştiriciler tarafından, bireysel varlıkların Ethereum ledger’ını değiştirmesini zorlaştırarak ikinci en büyük blok zinciri ağındaki merkezileşmeyi yenmenin bir yolu olarak gösterildi.

Ancak ağ konsolidasyonunun ilk işaretleri, bu umutların gerçekleşmeyebileceğine dair endişeleri artırdı.

Ethereum Ağındaki İşlemlerin Çoğunluğunun Birkaç Kuruluş Tarafından Gerçekleştirilmesi Endişe Yaşatıyor

Bir Ethereum altyapı firması olan Gnosis’in kurucu ortağı Martin Köppelmann bir tweet’inde “Son 1.000 bloktan 420’si sadece Lido ve Coinbase tarafından oluşturuldu” diye yazdı.

Paylaştığı yazı dizisinde Köppelmann, yedi kuruluşu ETH ağının yeni sistemindeki stake edilen coin miktarının üçte ikisinden fazlasını elinde bulundurduğunu bildirdi.

Staking sitemindeki varlık miktarının fazla olması, madencilerden kurtulan ETH ağındaki ağ gücünün de güçlü olması ve daha fazla işlem doğrulanması anlamına geliyor.

Bir tür topluluk liderliğindeki stake topluluğu olan Lido ve dünyanın en büyük üçüncü kripto para borsası Coinbase, ağdaki stake payının sırasıyla %27.5 ve %14.5’ine sahip.

ETH’nin uzun zamandır beklenen PoS’a geçişi Perşembe sabahı başarıyla tamamlandı. Yeni sistem, doğrulayıcı olarak adlandırılan kişileri platforma 32 ETH yatırmaya teşvik ederek onlara Ethereum ledger’ına işlem yazma ve onaylama yetkisi veriyor. Ve tabii yeni ETH’ler kazanılmış oluyor.

.IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl , .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo:hover , .IRPP_kangoo:visited , .IRPP_kangoo:active .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo:active , .IRPP_kangoo:hover .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .postImageUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo .centered-text .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo-content .IRPP_kangoo .ctaText .IRPP_kangoo .postTitle .IRPP_kangoo .ctaButton .IRPP_kangoo:hover .imgUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo:after

İlgili Haber
Son Dakika! Ethereum (ETH) Merge Gerçekleşti: İşte Piyasanın İlk Tepkisi!

Bu yüksek sermaye gereksinimi (bu yazının yazıldığı anlarda 47.200 dolar) yalnızca 32 ETH ve üzerinde varlığı bulunan kişilerin doğrulayıcı olabileceği anlamına geliyor.

Sonuç olarak stake edilmek istenen ETH’ler, Coinbase, Lido ve diğer stake havuzları tarafından sunulan ve kullanıcıların çok fazla uğraşmadan doğrulayıcı olmalarına ve bunun karşılığında ödüller kazanmalarına olanak tanıyan hizmetlere aktı.

Bu kadar az sayıdaki servise bu kadar çok para gitmesi endişelere yol açtı. Çünkü eğer tek bir varlık ağdaki stake edilmiş ETH’lerin %66’sından fazlasını kontrol ederse, diğerlerinin ETH’nin ledger’ına işlem yazmasını zorlaştırabilir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Haber Kaynak: www.bitcoinsistemi.com

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!