featured

Kripto paralarda bugün: Hangi gelişmeler öne çıktı?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Kripto topluluğunda Ether ETF‘leri için onay sürecinin Ocak ayında Bitcoin ETF’leri için onay sürecinden neden farklı olduğuna dair sorular gündeme geldi. ABD Menkul Kıymetler Düzenleyicisi (SEC) dönüm noktası niteliğindeki bir kararla spot Ether ETF’lerini onayladı. Ancak ETH’nin fiyatını önemli ölçüde artıramadı. Bu arada Karadağ Adalet Bakanı, Do Kwon’un yasal işlemlerini SEC ile görüştü.

Spot Ether ETF’leri onaylansa da kafaları karıştırdı

SEC başkanı Gary Gensler’in de aralarında bulunduğu beş üyeli bir komite tarafından oylama yoluyla onaylanan spot Bitcoin ETF’lerinin aksine, spot Ether ETF’leri SEC’in Ticaret ve Piyasalar Bölümü tarafından onaylandı. SEC, BlackRock, Fidelity, Grayscale, Bitwise, VanEck, Ark, Invesco Galaxy ve Franklin Templeton’ın 19b-4 başvurularını onayladı ancak resmi kararın ötesinde yorum yapmayı reddetti.

Bloomberg ETF analisti James Seyffart bunun normal olduğunu söyledi. Ancak herkes ikna olmadı. X’teki bir kullanıcı, bir komisyon üyesinin önümüzdeki 10 gün içinde karara itiraz edebileceğini ve yetki devrinin ana nedeninin siyasi olarak görülebileceği için oyları gizlemek olduğunu vurguladı.

Spot Ether ETF’lerinde son durum ne?

23 Mayıs’ta yapılan başvurularda SEC, VanEck, BlackRock, Fidelity, Grayscale, Franklin Templeton, ARK 21Shares, Invesco Galaxy ve Bitwise’ın 19b-4 başvurularını onaylayarak spot Ether ETF’lerinin kendi borsalarında listelenmesine ve işlem görmesine izin veren kural değişikliklerini onayladı.

Ether, haberlerden hemen önce yüzde 3,4 düştü, kısa bir süre sonra yaklaşık yüzde 5 oranında toparlandı ve şu anda 3.806 dolardan işlem görüyor. Bazı analistler, önemli bir fiyat hareketinin olmamasının, Ether onaylarının hafta başında zaten fiyatlandırılmış olmasından kaynaklandığını öne sürüyor. Diğerleri ise Ether ETF’lerinin piyasaya sürülmeleri için gerekli olan S-1 onaylarını almamış olmalarından kaynaklandığını söylüyor.

SEC ve Karadağ hükümeti Do Kwon davasını görüştü

Karadağ Hükümeti, Mart 2023’te Doğu Avrupa ülkesinde tutuklanan Terraform Labs kurucu ortağı Do Kwon konusunda ABD SEC ile iletişim kanallarını açtı. Karadağ Adalet Bakanı ile SEC arasındaki diyalog, Karadağ hükümeti tarafından 22 Mayıs’ta yayınlanan bir bildiride özetlendi. Adalet Bakanı, SEC’in Nisan ayındaki bir kararda dolandırıcılıktan sorumlu bulunan Terraform Labs kurucu ortağına karşı açtığı davayı görüştü.

Kwon serbest bırakılmasının ardından Karadağ içinde seyahat etmekte serbest, ancak avukatları iadesini geciktirmek için çeşitli başvurularda bulundu. Mahkemenin vereceği karara bağlı olarak Kwon Güney Kore ya da ABD’ye iade edilebilir. Terraform’un 2022’deki çöküşü kripto piyasası tarihindeki en büyük başarısızlıklardan biri oldu. Aynı zamanda dijital varlık fiyatlarının yıl boyunca düştüğü bir kripto kışını da başlattı.

Bybit CEO’su iflas söylentilerini yanıtladı

Kripto para borsası Bybit’in CEO’su Ben Zhou, X’te paylaştığı bir gönderide platformun saldırıya uğradığı ve iflas ettiği yönündeki söylentilere değindi. 22 Mayıs’ta X’te iflas eden bir borsa söylentisi yayıldı. Söylenti yayıldıkça, X’te yayılan FTX ile ilgili popüler bir gönderiyi kopyalayan bir mem yağmuruyla daha da büyüdü, ancak bu kez gönderiler Bybit’ten bahsediyordu.

Bazıları fonlarını borsadan çekmekle ilgili şakalar yaparken, diğerleri durumu daha derinlemesine anlamaya çalıştı. Grafikte, Bybit’in cüzdanları boşaltılıyor gibi görünüyordu, bu da insanların borsanın saldırıya uğrayıp uğramadığı veya iflas edip etmediği konusunda endişelenmesine neden olabilir. Bununla birlikte, bağımsız olarak bakıldığında, ticaret platformunun cüzdanları hala fonların orada olduğunu gösterdi.

Bir gün sonra Bybit, söylentilerin hiçbirinin doğru olmadığını açıkladı. 23 Mayıs’ta Zhou, söylentilerin yanlış olduğunu X üzerinden resmen duyurdu. Şöyle yazdı

“Şu ana kadar gördüğüm söylentilerin hiçbiri gerçeklerle desteklenmiyor, lütfen farkında olun.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!