MEXC
sikayetkripto
Kripto Para Projesinden Teknoloji Devi Apple’a Komisyon Resti!
Kripto Para Projesinden Teknoloji Devi Apple’a Komisyon Resti!

Kripto Para Projesinden Teknoloji Devi Apple’a Komisyon Resti!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Apple’ın yüzde 30’luk komisyon kesintisi uygulaması kripto para sektöründe tartışmalara neden oldu. Önde gelen bir kripto para projesinin kurucusu teknoloji devi Apple’a rest çekti.

10:03
3 Aralık 2022

Okuma Süresi: 3 Dakika ABD merkezli dev kripto para borsası Coinbase’in cüzdan kolu Coinbase Wallet, 1 Aralık’ta yaptığı duyuruda Apple’ın gas ücretlerinde yüzde 30’luk komisyon kesintisi yapamadığını gerekçe göstererek iOS kullanıcıları için NFT transferi desteğini sonlandırdığını açıkladı. Coinbase’in bu açıklaması kripto para topluluğunda Apple’ın sert tartışmalara konu olmasına neden oldu. MetaMask cüzdanının kurucu ortağı Dan Finlay de teknoloji devinin yüksek komisyon kesintisi yapmasına karşı çıktı. Finlay, Apple’a rest çekerken dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

İçerik Rehberi

Apple’ın Komisyon Kesintisine Karşı ÇıktıYeni Hizmet Önerisi: Ön Ödeme Aktarma Hizmeti Apple’ın Komisyon Kesintisine Karşı Çıktı Apple‘ın yüksek komisyon kesintisine karşı çıkan MetaMask cüzdanının kurucu ortağı Dan Finlay, Coinbase’i desteklediklerini ve Apple ekosistemini terk etmeye hazır olduklarını söyledi. Yüzde 30’luk komisyon kesintisi yapmasından dolayı Apple’ın tekelleşmesine dikkat çeken Finlay, “Apple, Apple Wallet’daki kredi kartı işlemlerimden de yüzde 30’luk komisyon kesintisi yapacak mı” sorusunu yöneltti. Epic Games’e App Store özelinde Apple açtığı komisyon davasında teknoloji devinin yüzde 30’luk komisyon kesintisi kavramının oyun endüstrisi üzerinden ortaya çıktığını belirttiği görülmüştü. Finlay, Netflix gibi platformlar için komisyon kesintisi yapılmamasının nedeninin de bu olduğuna dikkat çekti. Apple, NFT‘ler ve kripto para transferleri için yeni komisyon kesintisi politikasını bu yılın Ekim ayında tanıttı. Ancak Apple’ın yeni komisyon politikası, mahkemenin ihtiyati tedbir kararı doğrultusunda aslında rafa kaldırışmış durumda. Teknoloji devi, Epic Games’in açtığı davayı kaybetmiş, mahkeme uygulama geliştiricilerinin kullanıcılara App Store dışında daha ucuza ödeme yapma imkanından bahsetmesine izin vermesine hükmetmişti. Yeni Hizmet Önerisi: Ön Ödeme Aktarma Hizmeti MetaMask kurucu ortağı Dan Finlay, Apple kullanıcılarının söz konusu yüksek komisyon kesintisi politikasından kaçınmalarına yardımcı olmak için yeni bir ön ödemeli işlem aktarma hizmeti sunmayı önerdi. Apple’a sert şekilde yüklenen Finlay şunları söyledi:

Apple burada hiçbir kurala uymuyor. Sadece sıkıştırıyor. Belki de harici bir ön ödeme aktarma hizmeti kurmanın vakti gelmiştir, böylece uygulama içi satın alım olmaz. Apple’ın saçma uygulaması karşısında oldukça kolay bir şekilde hareket edilebilir, çünkü bu tam bir saçmalık.

Öte yandan Finlay, Google‘daki üst düzey yöneticilerle iletişim halinde olduklarını, arama motoru devinin keyfi politika kararları alarak hareket etmek yerine ekosistemle iletişimde kalarak hareket ettiğini söyledi. MetaMask kurucu ortağı sözlerini şu şekilde tamamladı:

Bu özel politika kararının en tuhaf kısımlarından biri, ne kadar keyfi olduğu. Neden sadece NFT’lerdeki işlem ücretleri için komisyon kesintisi yapılıyor? Neden NFT satışlarından yapılmıyor? Ayrıca, neden diğer işlemler veya satışlardan yapılmıyor? Ve tabii ki, neden diğer ödeme hizmetlerinden komisyon kesintisi yapılmıyor? Bu tutarsızlık sinir bozucu, çünkü bunun nerede son bulacağına dair hiçbir ipucu yok.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Haber Kaynak: coin-turk.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!