MEXC
sikayetkripto
Kripto Köprüsünde 200 Milyon Dolarlık Hack Şoku!
Kripto Köprüsünde 200 Milyon Dolarlık Hack Şoku!

Kripto Köprüsünde 200 Milyon Dolarlık Hack Şoku!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güvenlik şirketi PeckShield, kripto köprüsü Nomad’ın hack’lendiğini ve köprüden 200 milyon dolara yakın fonun çalındığını bildirdi.

11:50
2 Ağustos 2022

Okuma Süresi: 2 Dakika Güvenlik şirketi PeckShield’ın ulaştığı bilgilere göre, farklı Blockchain’ler arasında kripto paraları transfer etmek için bir köprü görevi gören Nomad, Pazartesi günü kritik bir güvenlik açığının kurbanı oldu. Güvenlik açığını hedef alan hacker’lar köprüden 200 milyon dolara yakın fon çaldı.

İçerik Rehberi

Nomad’den AçıklamaSaldırıdaki Dikkat Çeken Detay Nomad’den Açıklama Blockchain verilerine göre, yazılım sisteminden çeşitli hesaplar tarafından saatler boyunca ve küçük gruplar halinde fonların çekimi yapıldı. Şirket yaptığı açıklamada, “Soruşturma devam ediyor ve Blockchain istihbaratı ve soruşturması için önde gelen şirketler tutuldu. Nomad’ın amacı, saldırıyla ilgili hesapları belirlemek ve fonları takip edip kurtarmaktır.” denildi. Hack, Nomad’ın Polychain Capital tarafından yönetilen ve Ethereal Ventures, Hack VC, Coinbase Ventures ve Crypto.com Capital gibi destekçilerin katılımıyla 22 milyon dolarlık tohum turunda yatırımcıların tam listesini açıklamasından günler sonra yaşandı. Bu saldırı, Nomad’ı bu yıl hack saldırısına uğrayan son köprü yapıyor. Köprüler, kendi Blockchain’leri üzerinde çalışmak yerine farklı türdeki Blockchain’ler üzerinde ve ilgili ağların token’ları ile birlikte çalışmasını sağlayan yazılımlardır. Soruşturma şirketi Elliptic tarafından Haziran ayında yayınlanan bir rapora göre, 2022’de köprülerden 1 milyar dolardan fazla fon çalındı. Rapora göre köprüler, son yıllarda hacker’ların sık sık hedef aldıkları yerlere dönüşmüş durumda. Hatırlanacağı gibi, Axie Infinity‘nin Ronin köprüsü Mart ayında hack’lenmiş ve köprüden yaklaşık 600 milyon dolar çalınmıştı. Harmony‘nin Horizon köprüsü de Haziran ayında hack’lendi ve köprüden 100 milyon dolar çalındı. Saldırıdaki Dikkat Çeken Detay PeckShield, kendisini geçmişte “Blockchain’ler arası güvenli mesajlaşma protokolü” olarak tanımlayan Nomad’ın kodunda, hacker’ların sahte mesajlar yayınlamasına ve fonları boşaltmasına izin veren bir güvenlik açığına sahip olduğunun altını çizdi. Tüm bunlarlar birlikte şirket, Nomad’ı hedef alan hacker’lardan birinin Nisan ayında Rari Capital’in Fuse platformundan yapılan 80 milyon dolarlık saldırıda da görüldüğünü tespit etti. Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Haber Kaynak: coin-turk.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!