MEXC
IMF (Uluslararası Para Fonu) Uyardı: Bankacılık Sektörü Pazar Payını Kaybedebilir!
IMF (Uluslararası Para Fonu) Uyardı: Bankacılık Sektörü Pazar Payını Kaybedebilir!

IMF El Salvador’u Uyardı: Bitcoin Yasası, Finansal İstikrar Açısından Gözden Geçirilmeli!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

IMF’nin (Uluslararası Para Fonu), El Salvador’u Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul edilmesinin finansal istikrarsızlığa yol açabileceği konusunda uyardığı bildirildi.

12:30
24 Kasım 2021

IMF’nin Orta Amerika Ülkesine yaptığı yıllık ziyaretin sonuç bildirisinde, El Salvador’a Bitcoin yasalarının kapsamının sınırlandırılması yönünde bir tavsiye yapıldığı bildirildi.

İçerik Rehberi

IMF Raporu: BTC Yasal Para Birimi Kabul EdilmemelidirTek Karşıt Görüş Bildiren Kurum IMF Değil IMF Raporu: BTC Yasal Para Birimi Kabul Edilmemelidir IMF (International Monetary Fund: Uluslararası Para Fonu), Bitcoin kabulünün zorunlu kılınmasının, dijital varlığın yüksek bir volatiliteye sahip olmasından kaynaklı birtakım riskler yaratabileceğini ifade etti. Bitcoin’in yasal para birimi olarak kullanılmaması gerektiğini tavsiye eden IMF, raporunda şu sözlere yer verdi: Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io’ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

“Bitcoin’in yüksek fiyat oynaklığı göz önüne alındığında, yasal para birimi olarak kullanılması, tüketicinin korunması, finansal bütünlük ve finansal istikrar bakımından önemli riskler doğuruyor. Kullanımı ayrıca mali koşullu yükümlülüklere de yol açıyor. Bitcoin yasası daraltılmalıdır ve Bitcoin kesinlikle yasal para birimi olarak kullanılmamalıdır.”

IMF, ayrıca ülkede kullanılan Chivo cüzdanının, kullanıcıların ABD Doları ve Bitcoin cinsinden varlıkların tamamen koruması için daha da geliştirilmesi gerektiğini savundu. IMF, ülkenin lider kripto para birimi Bitcoin’e yatırım yapmasının da finansal istikrarın önemi açısından detaylı bir analiz gerektirdiğini dile getirerek El Salvador hükümetinin vatandaşlara yardımcı olacak daha güçlü parasal düzenlemeler yapması gerektiğinin altını çizdi. Tek Karşıt Görüş Bildiren Kurum IMF Değil Yaklaşık 7 milyon nüfuslu Orta Amerika ülkesi El Salvador, yakın bir zaman önce Bitcoin‘i ülkenin yasal para birimi ilan ederek ödemelerde ABD Dolarının yanında BTC de kabul edilmesini sağlayan bir yasa çıkardı. IMF dahil birçok küresel finans kurumu, bu karara tepki gösterdi. Karara tepki gösteren finans kurumları, kripto varlığın yüksek bir volatiltieye sahip olmasına dikkat çekerek finansal istikrarsızlığa yol açabileceğini dile getirdi. Çeşitli küresel finans kurumları ile birlikte bu karara tepki gösteren bir diğer isim ise Ethereum‘un kurucusu Vitalik Buterin oldu. Buterin, başta teknik detayların vatandaşlarda birtakım mağduriyetlere yol açabileceği olmak üzere bir dizi potansiyel problemden bahsederek El Salvador hükümetini bu kararından ötürü eleştirdi. Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

coin-turk.com

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Crypto Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!