FED Eylül’de Faiz Artıracak Mı, Faiz İndirimi Ne Zaman Geliyor? Dev Ankette Tanınmış Ekomistler Cevapladı
FED Eylül’de Faiz Artıracak Mı, Faiz İndirimi Ne Zaman Geliyor? Dev Ankette Tanınmış Ekomistler Cevapladı

FED Eylül’de Faiz Artıracak Mı, Faiz İndirimi Ne Zaman Geliyor? Dev Ankette Tanınmış Ekomistler Cevapladı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Reuters’ın ekonomistler arasında yaptığı son ankete göre, FED’in 19-20 Eylül tarihlerinde gerçekleştireceği politika toplantısı sonucunda gösterge faiz oranını koruması bekleniyor.

Anket, 2024’ün ikinci çeyreğinden önce herhangi bir faiz indiriminin olası olmadığını gösteriyor.

7-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen ankete göre ekonomistlerin %95’inden fazlası (97 ekonomistin 94’ü) ABD Merkez Bankası’nın federal fon oranını mevcut %5.25-%5.50 aralığında tutacağını öngörüyor. Bununla birlikte, ekonomistlerin yaklaşık %20’si (97 ekonomistten 17’si) yılsonundan önce en az bir faiz artışı daha bekliyor.

Deutsche Bank’ta kıdemli bir ABD ekonomisti olan Brett Ryan, FED’in 20 Eylül toplantısında faiz oranlarını korumasını beklerken, çoğu yetkilinin güncellenmiş ‘dot grafiğinde’ yıl sonuna kadar bir faiz artışı daha öngörmeye devam etmesinin sürpriz olmayacağını belirtti.

.IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl , .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo:hover , .IRPP_kangoo:visited , .IRPP_kangoo:active .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo:active , .IRPP_kangoo:hover .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .postImageUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo .centered-text .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo-content .IRPP_kangoo .ctaText .IRPP_kangoo .postTitle .IRPP_kangoo .ctaButton .IRPP_kangoo:hover .imgUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo:after

İlgili Haber
JPMorgan Analistleri, FED’in Eylül Ayında Faiz Artırıp Artırmayacağına Dair Tahminini Açıkladı

ABD’de işsizlik oranının Ağustos ayında %3.8’e yükselmesi, yeni bir faiz artırımına karşı çıkanlar arasında ABD işgücü piyasasının soğumakta olabileceğine dair umut yeşertti. Ancak Reuters anketi, işsizlik oranının bu yıl ortalama %3.7 olacağını ve 2024 yılında çok az bir artışla %4.3’e yükseleceğini öngörüyor.

ABD konut piyasasında yaşanan kısa süreli düzeltme sona ermiş gibi göründüğünden, konut fiyatları ve kiraların yüksek kalmaya devam etmesi bekleniyor. Bu durum, FED’in hedefine en az 2025 yılına kadar ulaşamayacağı tahmin edilen enflasyondaki düşüşü potansiyel olarak yavaşlatabilir. Bu da herhangi bir faiz indiriminin hala biraz uzakta olabileceğini gösteriyor.

2024 yılı ortasına kadarki dönem için öngörüde bulunan 87 katılımcıdan 28’i ilk faiz indiriminin ilk çeyrekte, 33’ü ise bir sonraki çeyrekte gerçekleşeceğini tahmin etti. Bu katılımcıların yaklaşık %70’i (87 katılımcıdan 62’si) önümüzdeki Haziran ayının sonuna kadar en az bir faiz indirimi yapılacağını öngördü.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Haber Kaynak: www.bitcoinsistemi.com

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!