NFT
Ethereum Doğrulayıcılarının Yüzde 70’i Artık ABD Kontrolünde
Ethereum Doğrulayıcılarının Yüzde 70’i Artık ABD Kontrolünde

Ethereum Doğrulayıcılarının Yüzde 70’i Artık ABD Kontrolünde

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eylül ayının ortasına doğru gerçekleşen Ethereum Merge güncellemesi, enerji tüketiminde azalış sağlasa da yeni PoS sisteminin ne kadar merkeziyetsiz olduğu tartışılmaya devam ediyor.

Ethereum doğrulayıcılarına dair istatistikler yayınlayan mevWatch’a göre PoS sisteminde yer alan stakerların içinde ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı OFAC kurallarına uyanların oranı %70’e ulaştı.

Kripto uzmanları, bu durumun oluşmasının ardındaki en büyük nedenin Tornado Cash yaptırımları olduğunu düşünüyor.

Müşterilerinin kripto paralarını birbirine karıştırarak gizlilik vaat eden girişim Tornado Cash, kara para aklamaya öncülük etmesi nedeniyle ABD’de OFAC ve diğer yetkili kurumlar tarafından yasaklandı. Yasa yapıcıların Tornado Cash’e en küçük katkı sağlayan kripto şirketlerini bile yaptırıma dahil edeceğini açıklaması, sektörünün büyük kısmını OFAC kurallarına uymaya itti.

Kripto Paralar Sansüre Maruz Mu Kalıyor?

Tornado Cash’in vadettiği anonimlik kripto paraların doğasıyla uyuşsa da devletler için büyük bir sorun. Kripto para sevelerlerin büyük bir kısmı yaptırımlar nedeniyle sektörün bir sistematik sansüre maruz kaldığına inanıyor.

OFAC kurallarına uyan en büyük kripto şirketleri arasında StakeHound, Cream Finance, Ether Capital, Celsius, Bitfinex ve Binance gibi devler bulunuyor.

Haber Kaynak: www.bitcoinsistemi.com

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!