sikayetkripto
Dev Kripto Dolandırıcılığı Ortaya Çıktı, 500 Milyon Dolar Çaldılar!
Dev Kripto Dolandırıcılığı Ortaya Çıktı, 500 Milyon Dolar Çaldılar!

Dev Kripto Dolandırıcılığı Ortaya Çıktı, 500 Milyon Dolar Çaldılar!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araştırmalara göre bir kripto dolandırıcılık ağı; kurbanları hisse senedi, NFT ve kripto paraları satın alması için ikna etmeye çalışan bir banka gibi davranarak milyonlarca dolar çaldı.

CryptoLabs adlı dolandırıcılık ağı iddiaya göre kripto, fintechten geleneksel bankalara kadar 300’den fazla sahte kuruluş ile Fransızca konuşan insanları hedefine aldı. Sadece bir yatırımcı, ponzi ağına 1,6 milyon dolarını kaptırdığını açıkladı.

Finans-güvenlik analiz şirketi Group IB araştırmacıları, CryptoLaps oluşumuna dair bir rapor yayınladı. Uzmanlar, hazırladıkları raporda dolandırıcıların çaldığı paranın miktarını açıkladı.

“CryptoLabs adlı ponzi şeması, kuruluş gününden bu yana kurbanların 500 milyon dolar değerindeki varlığını zimmetine geçirdi. Dolandırıcılık şebekesi bir mafya, satış şebekesi ve çağrı merkezi operatörlerinden oluşan geniş bir hiyeraşiye sahip.”

İyi Arayüz, “Güvenli” Anlamına Gelmiyor!

Group IB araştırmacıları şebekenin internet üzerinden faaliyet gösterdiğini belirtti. CryptoLabs geliştiricileri, kurbanlarının güvenini kazanmak için çok temiz ve anlaşılabilir bir arayüz oluşturdu. Şebeke, ayrıca sözde yatırım danışmanları ile yatırımcıların güvenini kazanmaya çalıştı.

Group IB Avrupa Siber Güvenlik Sorumlusu Anton Ushakov, dolandırıcılık çetesinin 2018 yılından beri faaliyet gösterdiğini açıkladı. Usakhov, şebekenin genelde Fransa, Belçika ve Lüksemburg’da ikamet eden yatırımcıları hedef aldığını duyurarak insanları uyardı.

Haber Kaynak: www.bitcoinsistemi.com

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!