sikayetkripto
2021 Bitcoin boğa koşusunu müjdeleyen göstergede tekrar alım sinyali
2021 Bitcoin boğa koşusunu müjdeleyen göstergede tekrar alım sinyali

Deerecelendirme kuruluşu Fitch: El Salvador temerrüde düşebilir

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fitch Ratings, El Salvador’un uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunu “CCC”den “CC”ye indirdi ve ülkenin Ocak tahvil vadesi son tarihi yaklaştıkça “korkunç” bir likidite durumuyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Şirket, “El Salvador’un likidite durumu, Ocak 2023’teki Eurobond ödemesi öncesinde korkunç bir durumda” yorumunu yaptı.

Yapılan açıklamada El Salvador’un mali sorunlarıyla beraber dış likidite pozisyonlarının da problemli olduğu ve yüksek finansal ihtiyaçların ortasında 800 milyon dolarlık Ocak 2023 tarihli tavil vadesinin de bir temerrüdü olası hale getirdiği belirtildi.

“Ocak 2023’e kadar 3.7 milyar dolara ihtiyacı var”

Fitck ayrıca Latin Amerika ülkesinin şu andan Ocak 2023 tarihine kadar yaklaşık 3.7 milyar dolara ihtiyacı olduğunu da belirtti ve ülkenin 900 milyon dolara varan “tanımlanamayan” bir finansal boşluğu olduğunu aktardı.

Reuters, Temmuz ayında Orta Amerika ülkesinin 2023-2025 yılları arasındaki borcunun bir kısmını ödeme amacıyla tahvil geri alım programını finanse etmek için 560 milyon dolar kullanacağını belirtmişti. Ancak daha sonra El Salvador’un başkanı Nayib Bukele, 12 Eylül günü yaptığı açıklamada 360 milyon dolarlık bir rakam ile ülkenin geri alım programını resmen başlatmıştı.

“Geri alım programı daha da zayıflatacak”

Fitch, Orta Amerika ülkesinin geri alım programını da yorumladı ve El Salvador’un bu adımının büyük ihtimalle halihazırda zayıflamış olan likidite pozisyonalrını daha da zayıflatacağını belirtti.

Fitch, Şubat ayında da El Salvador’un uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunu -B’den CCC’ye düşürmüştü. Kurum buna sebep olarak ise Bitcoin tahvilleri gibi dış kaynak projelerindeki belirsizliği göstermişti.

Haber Kaynak: uzmancoin.com

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!