sikayetkripto
Kazakistan’dan Bitcoin (BTC) İle İlgili İyi Haber Geldi!
Kazakistan’dan Bitcoin (BTC) İle İlgili İyi Haber Geldi!

Bu Ülkede Bitcoin Madenciliğine Katı Kurallar Getiren Yasa Tasarısı Onaylandı!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’in Bitcoin (BTC) ve madenciliğine yönelik aldığı yasaklardan sonra madencilerin göç ettiği ülkelerden biri olan Kazakistan’da Eylül ayının sonlarına doğru kripto para madenciliği hakkındaki ilk yasa tasarısı sunulmuştu.

.IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl , .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo:hover , .IRPP_kangoo:visited , .IRPP_kangoo:active .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo:active , .IRPP_kangoo:hover .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .postImageUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo .centered-text .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo-content .IRPP_kangoo .ctaText .IRPP_kangoo .postTitle .IRPP_kangoo .ctaButton .IRPP_kangoo:hover .imgUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo:after

İlgili Haber
Kazakistan'ın İlk Bitcoin ve Kripto Para Yasa Tasarısı Açıklandı: İçeriğinde Neler Var?

Bu yasa tasarısında sona gelindi ve Kazakistan milletvekilleri ülkedeki kripto para madenciliğini düzenleyen “Kazakistan Cumhuriyeti’nin Dijital Varlıkları Hakkında” isimli yasa tasarısını onayladı.

Söz konusu tasarı kripto para madencilerinin yalnızca kamu şebekesinden fazla elektrik satın almasına yönelik düzenlemeleri, kriptoyla ilgili yeni vergi kurallarını ve kripto para işlemlerinin reklamlarının yasaklanmasını içeriyor.

Madencilikle ilgili tasasının onaylandığını ülkedeki kripto para madenciliği platformu Xive’nin kurucu ortağı Didar Bekbauov paylaştı.

Bekbauov, “Kazakistan Parlamentosu’nun alt meclisi olan Mäjilis, ‘Kazakistan Cumhuriyeti’nin Dijital Varlıkları Hakkında’ yasa tasarısının yanı sıra Kazakistan’da dijital madenciliğin düzenlenmesine ilişkin ilgili dört yasa tasarısını onayladı.” dedi.

1/9
New crypto regulations in Kazakhstan. Again.

The Majilis approved the bill “On Digital Assets of the Republic of Kazakhstan”, as well as four related bills on the regulation of digital mining in Kazakhstan

Thread

— Didar (@didar_bekbau) December 7, 2022

Tasarının onaylanması hakkında yorum yapan milletvekili Ekatarina Smyshlyaeva şunları söyledi:

“Tasarı, zorunlu akreditasyona ek olarak, madencilik havuzları için sunucu kapasitelerinin Kazakistan’daki konumu ve bilgi güvenliği kurallarına uygunluk açısından ayrı gereksinimler getiriyor.”

Tasarıya göre, madencilik şirketleri sadece fazla elektrik olması durumunda elektrik satın alabilecek. Sadece fazla elektrik olması da yeterli olmayacak.

Zira bu alımlar sadece, KOREM borsasının yaptığı açık artırma ile gerçekleşecek. Yani elektrik alımı için fazla fiyat teklifi yapan şirket fazla elektriğe ulaşabilecek.

Ayrıca kripto para madencileri için iki kategoride lisans alma zorunluğu getiren tasarıda kripto para işlemi yapan bireylerin de KDV ödemek zorunda olduğu düzenlendi. Borsaların ise kurumlar vergisi ödeyeceği belirtildi.

Son olarak kripto para işlemlerinin reklamına da yasak getirilmesinin planlandığı tasarıda kripto için de menkul kıymetlere benzer şekilde düzenlenmesi için özel bir prosedür getirildi.

Haber Kaynak: www.bitcoinsistemi.com

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!