featured

Bitcoin neden düşüyor? Güncel Bitcoin değerlendirmesi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Bitcoin’in düşüşünün ardındaki temel faktörler, teknik analizler ve uzman yorumları ile değerlendiriliyor. Bitcoin’deki düşüş sürecek mi?

Bitcoin’in düşüşünü tetikleyen faktörler nelerdir?

Lider kripto para biriminin düşüşünün arkasında ağırlıklı olarak haber akışı yer almaktadır. Son dakika Bitcoin haberleri, düşüş veya yükseliş yönlü karşılık bulur. Teknik seviyeler üzerinden değerlendirilen ve temel analiz eşliğinde yorumlanan Bitcoin (BTC), gündeme düşen haber akışıyla volatilite kazanır.

Spot Bitcoin ETF’ler onaylandıktan sonra gündeme düşen “kâr satışı gelecek” haberleri, BTC’nin geri çekilmesini sağladı. Bu dönemde long (yükseliş) yönlü işlem açan trader’lar likidasyon bildirimi aldı.

Haberler, destek ve direnç noktalarının test edilmesini veya kırılmasını sağlar. Özellikle “haberi al beklentiyi sat” stratejisi, BTC’nin düşüşünü tetikleyen önemli etmenlerden birisidir.

Haber akışının haricinde kurumsalların veya şirketlerin yaklaşımı da önemlidir. MicroStrategy elindeki BTC’leri sattığını açıklarsa bu düşüş yönlü bir karşılık bulacaktır.

Destek noktasını kıran BTC, gündemde haber akışı olmasa bile düşüş yaşayabilir. Alıcıların zayıflaması ve satıcıların baskın olması bu düşüşü tetikleyecektir.

Mt Gox, Bitcoin (BTC) düşüşünü körükledi

Feshedilen kripto para borsası Mt Gox, müşterilerinin varlıklarını ödemek amacıyla elinde bulunan 140.000’in üzerinde Bitcoin’i (BTC) hareket ettirdi. Milyar dolarlık bu hamle, kripto para piyasasında bomba etkisi yarattı.

Sosyal medyada, Mt Gox etmenli bir panik satışı gelebileceği yönünde söylemler çoğaldı.

Feshedilen borsanın bu hamlesi, BTC’lerin satış amacıyla taşındığı yönünde yorumlandı ve BTC’de yüzde 2’ye yakın düşüş gerçekleşti.

Mt Gox tarafında BTC’lerin nasıl değerlendirileceği açıklanmadı. Bu nedenle kripto para piyasasında tedirginlik oluştu. 28 Mayıs gecesi başlayan Mt Gox gündemi, halen daha devam ediyor.

Bitcoin (BTC) direnci aşamadı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 70.000 dolar civarında yer alan direnç noktasını test etti. Bir türlü kırılım gerçekleştiremeyen BTC, ara ara geri çekilmeler yaşadı. Spot Ethereum ETF’lerin onaylanmasıyla direnç bölgesine yaklaşan BTC’nin kırılım öncesi düzeltme adı altında düşüş yaşayacağı belirtildi.

Belirsizliğin hakim olduğu dönemde, Mt Gox haber akışı patlak verdi. Direnci aşamayan ve günden güne ayıların baskın olduğu BTC, Mt Gox haberiyle direnç bölgesinden düşüş yaşadı.

Bitcoin’deki düşüşün teknik analizi

Bitcoin (BTC) güncel düşüş ile birlikte 67.091 dolar desteğine yaklaşmış durumda. 69.617 dolar ile 68.917 dolar arasında yer alan satış bölgesinden tepki alan BTC, 68.000 dolarak kadar düşüş yaşadı. Güncel Bitcoin fiyatı 68.100 dolar seviyesinde. Mt Gox gündeminin yarattığı tedirginliğin sürmesi halinde BTC’nin 67.091 dolara geri çekildiğini görebiliriz. Bu noktada, boğaların trend iştahı önemli bir unsur olacaktır. Boğalar BTC’yi destekleyebilirse toparlanma yükselişi görmek mümkün olacaktır.

Satış baskısının artması ve 67.091 dolar desteğinin kaybedilmesi halinde düşüş derinleşebilir. Bu noktada BTC için 64.534 dolar desteği önemli bir görev üstlenecek.

Gündemin pozitif olması ve düşüşün Mt Gox etmenli olması nedeniyle 64.534 dolar seviyesinin kısa vadede görülmeyeceği düşünülüyor. Bu destek noktası görülse dahi kolay kolay kırılmayabilir.

Rekt Capital Bitcoin düşüşünü yorumladı

Kripto analisti Rekt Capital, X üzerinden yaptığı paylaşımda, Bitcoin’in (BTC) düşüşünü yorumladı. Analist, BTC’nin giderek başka bir tepe noktasını oluşturduğunu öne sürdü.

Grafik analiz üzerinden yorum yapan Rekt Capital, her ne kadar düşüş etmenli tepe noktaları oluşsa da BTC’nin 60.000 dolar ila 70.000 dolar arasında konsolide olmaya devam edeceğini belirtti.

Bitcoin’in düşüşü sürecek mi?

Bitcoin’in (BTC) düşüp düşmeyeceğini yorumlamak oldukça zor olacaktır. Çünkü kripto para piyasası, gündem odaklı değişken bir yapıya sahiptir. Mt Gox gündeminin soğuması BTC düşüşünü sonlandırabilir. Diğer taraftan Mt Gox’un transfer ettiği BTC’leri satması düşüşü derinleştirebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!