Son Dakika: Tesla Kazanç Raporu Açıklandı! Elon Musk Bitcoin Alıp Sattı Mı?
Son Dakika: Tesla Kazanç Raporu Açıklandı! Elon Musk Bitcoin Alıp Sattı Mı?

Bitcoin Madenciliğinde Yenilenebilir Enerji Kullanımı Yüzde 50’yi Aştı! Elon Musk Neyi Bekliyor?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Bitcoin, yüksek enerji tüketimi ve karbon ayak izi nedeniyle sık sık eleştiriliyor. Ancak Bloomberg’in kripto para piyasası analisti Jamie Coutts tarafından hazırlanan yeni bir rapor, bu söyleme meydan okuyor ve Bitcoin madenciliğinin daha çevre dostu hale geldiğini gösteriyor.

Coutts’a göre, madencilerin fosil yakıtın daha az yoğun olduğu bölgelere kayması ve şebeke dışı güç ve ‘gas flare’ gibi daha sürdürülebilir çözümleri benimsemesiyle Bitcoin madenciliğinde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ilk kez %50’yi aştı.

Bu eğilim, madencilerin işlem gücünü ölçen ağın hash oranının artmasına rağmen Bitcoin madenciliğinden kaynaklanan karbon emisyonlarının azalmasına da neden oldu.

BTC madenciliğinde enerjinin çoğunluğunun yenilenebilir kaynaklardan geldiğini gösteren grafik.

Coutts iddialarını desteklemek için Cambridge Üniversitesi, Coin Metrics ve iklim teknolojisi alanında faaliyet gösteren Daniel Batten’ın verilerine atıfta bulunuyor.

Analist, Coin Metrics’in madencilik sürecinde kullanılan ASIC makinelerinin daha doğru bir şekilde değerlendirilmesinin ardından Cambridge’in kısa süre önce Bitcoin madenciliğinden kaynaklanan 2022 elektrik tüketimi tahminini 105.3 terawatt-saatten (TWh) 95.5 TWh’ye revize ettiğini belirtiyor.

.IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl , .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo:hover , .IRPP_kangoo:visited , .IRPP_kangoo:active .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo:active , .IRPP_kangoo:hover .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .postImageUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo .centered-text .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo-content .IRPP_kangoo .ctaText .IRPP_kangoo .postTitle .IRPP_kangoo .ctaButton .IRPP_kangoo:hover .imgUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo:after

İlgili Haber
Ripple’dan (XRP) Avustralya ve Brezilya Hamlesi Geldi!

Batten ayrıca Cambridge modelindeki yeni sürdürülebilir enerji kaynaklarını ve son üç yıldaki büyük coğrafi değişimi kapsam dışı bırakan eksikliklere de değiniyor. Analist, Çin’in 2021 ortalarında hash oranında geçici bir düşüşe neden olan madencilik yasağından bu yana, Bitcoin madenciliğinden kaynaklanan emisyonların %37.5 oranında azaldığını, hash oranının ise toparlanarak dört kat arttığını tahmin ediyor.

BTC madenciliğinde hash oranı yükselirken emisyonların düştüğünü gösteren grafik.

Coutts, düşen emisyonların ve yükselen hash oranının Bitcoin madenciliğinin bileşiminde giderek daha fazla yenilenebilir enerji tükettiğini gösterdiğini savunuyor. Analist buna ek olarak BTC madenciliğinin, rüzgar ve Güneş enerjisini kullanma maliyetlerini de azaltabileceğini söyledi:

“Daha da belirgin hale gelen şey, rüzgar ve güneş için kömürden vazgeçmenin genellikle teşvik gerektirdiği ve enerji santrallerinin yaşam döngülerinin erken dönemlerinde optimal olmayan getiriler içerdiği. Fazla enerjiden elde edilen bir gelir kaynağı olarak Bitcoin madenciliği bu geçişi destekleyebilir.”

Elon Musk, Bitcoin Madenciliğinde Kullanılan Enerjinin Yüzde 50’sinin Yenilenebilir Olduğu Zaman Tesla’nın Yeniden BTC Kabul Edebileceğini Söylemişti

BTC madenciliğinde yenilenebilir enerji kaynaklarının payının %50’yi aşmasının ardından gözler, bu oranın aşılması halinde Tesla’nın yeniden BTC ödemesi kabul edeceğini açıklayan Elon Musk’a çevrildi. Musk, 2021 yılının Temmuz ayında yaptığı açıklamasında şunları söylemişti:

“Görünüşe göre BTC daha çok yenilenebilir enerjilere kayıyor ve özellikle Çin’de kullanılan ağır kömür santrallerinin birçoğu kapatıldı.

Yenilenebilir enerji kullanım yüzdesinin büyük olasılıkla %50 veya üzerinde olduğunu ve bu sayıyı artırmaya yönelik bir eğilim olduğunu doğrulamak için biraz daha durum tespiti yapmak istiyorum. Bu gerçekleşirse, Tesla büyük olasılıkla BTC kabul etmeye yeniden başlayacaktır.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Haber Kaynak: www.bitcoinsistemi.com

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!