sikayetkripto

Bitcoin Lightning ağı, ilk kez 5000 BTC’yi aştı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’de işlemleri daha ucuz ve hızlı hale getirmek için tasarlanan ölçeklendirme çözümü Lightning Network’ün kapasitesi ilk kez 5 bin BTC’yi aştı.

Bitcoin Lightning Network, makroekonomik ortama ve durgun fiyat hareketlenmelerine rağmen gelişmeye devam ederken yeni başarısı haziran ayında kapasitenin 4 bin BTC’ye ulaşmasından kısa bir süre sonra geldi.

Lightning Network ağındaki daha fazla kapasite, kullanıcıların daha hızlı veya daha düşük ücretlerle Bitcoin göndermelerine ya da almalarına olanak sağlıyor. Kuruluşundan bu yana geçen dört yıl boyunca ağ, başta diğer blok zincirlerinin savunucuları olmak üzere bir dizi eleştiriyle karşı karşıya kalmıştı.

2022 yılı kripto para piyasası için zorlu bir yıl oldu ancak ölçeklendirme çözümü yavaş da olsa yükseliş trendini sürdürdü.

Bitcoin Lightning Network kapasite grafiği

“Lightning Network istikrarlı bir şekilde büyüyor”

Kripto para araştırma şirketi Messari, kısa süre önceki raporunda, “Lightning Network geçtiğimiz yıl boyunca genel piyasa gerilemesinden yalıtılmış bir şekilde kendi boğa piyasasında yer aldı. Bitcoin fiyatının geçtiğimiz yıl yüzde 57 düşmesine rağmen LN’nin temel ölçümleri istikrarlı bir şekilde büyüdü.” ifadelerini kullandı.

Raporda, Lightning kanal ve düğüm sayılarının bir önceki yıla göre sırasıyla yüzde 24 ila yüzde 14 arttığı ve bunun da ağın “hobi ağı” olmaktan çıkıp olgun bir finansal ödeme ağı olma yolunda ilerlediğinin bir göstergesi olduğu belirtildi.

El Salvador, Mann Adası ve Cebelitarık’ta popüler

Bir başka piyasa ve blok zinciri araştırma şirketi olan Arcane Research’e göre, kabaca 100 milyon dolar değerindeki 5 bin BTC’nin üzerindeki son hamle büyük ölçüde River Financial ve Loop by Lightning Labs’ın kanal kapasitelerini genişletmesiyle gerçekleşti.

El Salvador’un Bitcoin’i yasal bir ödeme aracı olarak kabul etme hamlesi ve ardından McDonald’s ile Starbucks gibi büyük şirketlerin üçüncü taraf yazılımları kullanarak Lightning ödemelerine entegrasyonu duyurması, altyapı için önemli kilometre taşları oldu. Ayrıca son birkaç yıl içerisinde güvenli bir ödeme ağı haline gelen Lightning Network, El Salvador, Mann Adası ve Cebelitarık’ta oldukça popülerlik kazandı.

➤ Bitcoin Haberleri

Haber Kaynak: uzmancoin.com

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!