Bir Ülke Daha Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Çalışmalarına Başladığını Bildirdi!
Bir Ülke Daha Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Çalışmalarına Başladığını Bildirdi!

Bir Ülke Daha Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Çalışmalarına Başladığını Bildirdi!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsrail Merkez Bankası Bloomberg’e yaptığı açıklamada, siber güvenlik risklerine karşı yeni bir dijital para birimini test etmek üzere Hong Kong Para Otoritesi ile birlikte çalıştığını söyledi.

Bloomberg’in haberine göre, ortak proje üçüncü çeyrekte başlayacak ve iki kademeli bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) kullanılacak.

İsrail’in Dijital Para Çalışmalarında Bankaların Rolü Devam Edecek

Perakende CBDC girişimi, bankalar gibi aracı kurumlara da izin verecek.

Bunun amacının müşterilere herhangi bir finansal risk oluşturmadan işlem yapabilmelerine olanak sağlayacak şekilde tasarlanması olduğu bildirildi.

Gerçekleştirilen test süreci bu durumun onu bilgisayar korsanlarına karşı daha az savunmasız hale getirip getirmediğini değerlendirecek.

Bloomberg’in İsrail Merkez Bankası’ndan aktardığına göre böyle bir “risksiz” CBDC “müşteri için daha az finansal risk, daha fazla likidite, daha düşük maliyet, artan rekabet ve daha geniş erişim” sağlayabilir.

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın İnovasyon Birimi de denemede yer alacak.

.IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl , .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo:hover , .IRPP_kangoo:visited , .IRPP_kangoo:active .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo:active , .IRPP_kangoo:hover .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .postImageUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo .centered-text .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo-content .IRPP_kangoo .ctaText .IRPP_kangoo .postTitle .IRPP_kangoo .ctaButton .IRPP_kangoo:hover .imgUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo:after

İlgili Haber
FED Başkanı Jerome Powell'dan Dijital Dolar ve Kripto Para Açıklaması!

Bilindiği üzere çok sayıda ülke vatandaşları için bir merkez bankası dijital para birimi geliştirme çalışmalarına başladı.

Bu alanda özellikle Çin’in önde olduğu biliniyor. Çin, kısa bir süre önce bu dijital para birimini Kış Olimpiyatları’nda zorunlu tutmuş ve bazı kesimlerin tepkisini çekmişti.

Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin de bu alandaki çalışmalarını hızlandıracağına dair bazı işaretler bulunuyor.

FED başkanı Jerome Powell, kısa bir süre önce yaptığı açıklamasında kripto paraların büyümesini örnek göstermiş, bir dijital doların, küresel dolar hakimiyetinin korunmasına yardımcı olabileceğini söylemişti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Haber Kaynak: www.bitcoinsistemi.com

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!