MEXC
Altın Fiyatları Bu Haberle Düştü: Analist Sıradaki Seviyeleri Verdi!
Altın Fiyatları Bu Haberle Düştü: Analist Sıradaki Seviyeleri Verdi!

Altın Fiyatları Bu Haberle Düştü: Analist Sıradaki Seviyeleri Verdi!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasa analisti Joel Frank, spot altın fiyatlarının, şahin Fed konuşmasının yol açtığı kısa vadeli faizlerdeki bir riskin ortasında, son işlemlerde düştüğünü hatırlatıyor ve 1.850 doların altındaki iki haftanın yeni dip seviyelerine gerilediğini belirtiyor. Analist piyasadaki gelişmeler ışığında bunun nedenini araştırıyor. Biz de Kriptokoin.com olarak analistin altın fiyatları konusundaki değerlendirmelerini okuyucularımız için derledik.

“Altın fiyatları, flama bir yapı içinde konsolide oluyor”

Analist Joel Frank’a göre spot altın fiyatları, son işlemlerde kilit desteğin altına düşerek, kısa vadeli ABD faizlerindeki artışla birlikte baskı altına girdi. Analist, beklenenden çok daha sıcak bir ABD enflasyon raporunun ardından, geçen hafta enflasyondan korunma talebiyle yükselen fiyatların, flama bir yapı içinde konsolide olduğunu belirtiyor. Ancak analiste göre, Cuma günü, spot altın bu flamanın güneyinde kırıldı ve altın fiyatlarını geçen haftanın en düşük seviyesi olan 1.850 doların altına iten bir teknik satış olayını tetikledi. Joel Frank, analizine şu yönde devam ediyor: 

1.844 dolar civarında haftalık yeni dip seviyelerine ulaşan fiyatlar, şimdi 1.850 dolar seviyesinin hemen güneyinde konsolide oluyor. Altın ayılar, şimdi 1.833 dolar civarında bir sonraki kilit direnç alanına doğru bir hareketi hedefleyebilir.

Altın fiyatları

Fed, giderek daha fazla şahinleşiyor

Analiste göre, aşağı yönlü teknik kırılma, kısa vadeli ABD faizlerindeki keskin bir yükselişle (aynı zamanda ABD verim eğrisi boyunca düşük seviyelerden bir toparlanma) aynı zamana denk geldi ve bu da şahin Fed yorumlarıyla tetiklendi. 2 yıllık faizler Cuma günü %0,45 ile 5 baz puan kadar düştü, ancak şimdi %0,50 civarında yataya döndü. 5 yıllık TIPS faizi 6 baz puan artarak -%1.85’e yükselirken, kısa vadeli reel faizler de Çarşamba günü arttı. Daha yüksek faizler, verimsiz değerli metalleri elde tutmanın fırsat maliyetini artırır, dolayısıyla altın talebini olumsuz yönde etkiler.

FED

Fed’den gelen son gelişmelere göre; Vali Christopher Waller hızlandırılmış bir tapering çağrısında bulundu ve faiz artışlarının 2022’nin ikinci çeyreğinden itibaren uygun olabileceğini söyledi. Kısa bir süre sonra, FOMC’nin etkili Başkan Yardımcısı Richard Clarida, Aralık ayında hızlandırılmış bir taperingin tartışılmasının uygun olabileceğini belirtti. Önümüzdeki hafta daha birçok FOMC üyesi görünecek. Piyasa katılımcıları, Komite’nin niceliksel genişlemede hızlandırılmış bir tapering ve daha erken faiz artışları konusundaki iştahını değerlendirmeye çalışacaklar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bunu paylaş:

TweetTelegramWhatsApp

kriptokoin.com

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Crypto Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!