sikayetkripto
ABD’li Savcılar Binance’e Dava Açmaya Mı Hazırlanıyor? İşte Reuters’ın İddiaları!
ABD’li Savcılar Binance’e Dava Açmaya Mı Hazırlanıyor? İşte Reuters’ın İddiaları!

ABD’li Savcılar Binance’e Dava Açmaya Mı Hazırlanıyor? İşte Reuters’ın İddiaları!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX‘in çöküşüyle birlikte kripto para piyasaları üzerindeki kara bulutlar bir türlü dağılmak bilmiyor.

Sabah saatlerinde WSJ’nin Binance’in rezervleriyle ilgili ortaya attığı iddialar henüz sindirilememişken, bir haber de Reuters’tan geldi.

İddiaya göre Reuters’e konuşan 4 kişi Binance hakkında 2018 yılından itibaren devam eden bir soruşturma olduğunu ve bu soruşturmanın kara para aklamayı önleme yasalarına ilişkin herhangi bir ihlal olup olmadığının tespitine yönelik olduğunu belirtti.

Kaynaklardan ikisinin aktardığına göre; dosyayla yaklaşık 6 federal savcı ilgileniyor ve bu savcıların bazıları Binance’e ve kurucu Changpeng Zhao’ya karşı suçlamada bulunmak için yeterli kanıt olduğunu düşünüyor. Diğer savcılar ise daha fazla kanıt toplamak için zamana ihtiyaç olduğu görüşünde.

Kaynaklar Binance‘in ABD’de çalıştığı hukuk firması Gibson Dunn ile Adalet Bakanlığı yetkilileri arasında toplantılar yapıldığı aktardı. Kaynaklara göre Binance’e açılacak bir dava kripto para sektörüne çok büyük darbe vuracağından bu toplantılar potansiyel bir anlaşma üzerine kuruluydu.

Binance‘e karşı suçlamaların kara para aklamanın önlenmesi kurallarının ihlaline yönelik olduğu belirtildi.

Bu noktada soruşturmanın üç şekilde de bitebileceği değerlendiriliyor. 1- Savcılar Binance  ve Cz aleyhine bir iddianame düzenleyerek dava açabilir. 2- Soruşturma bir anlaşmayla bitebilir. 3- Soruşturma kendiliğinden kapanabilir.

Reuters Binance’i 2022 yılı boyunca araştırdığını ve hazırladığı raporda şu bulgulara rastladığını iddia etti.

“Binance kara para aklamayla mücadele kontrollerini zayıf tutuyor. ABD yaptırımlarından kaçmak isteyen suçlular ve şirketler için 10 milyar doları aşkın ödemeyi gerçekleştirdi ve Birleşik Devletler’deki düzenleyicilerden kaçmak için eylemler geliştirdi.”

Reuters’ın haberinden de anlaşılacağı üzere çokta yeni bir şey yok. Binance’in ABD Adalet Bakanlığı tarafından soruşturulduğu zaten bilinen bir olaydı. Bu soruşturmanın net olmayan  detayları üzerinden Binance’e yüklenilmek isteniyor gibi.

FTX’in çöküşünden Binance’i ve Cz’yi sorumlu tutan ABD ana akım medyası hedef tahtasına Binance’i oturtmuştu. Bugün ardı ardına gelen haberlerle Binance’in bir stress testine sokulmak istendiği anlaşılıyor. Binance bu testten başarıyla çıkacak mı? takip ediyor olacağız.

Tüm bu olanlar sırasında Bitcoin istikrarlı bir şekilde yatay hareket etmeye devam ediyor.

Haber Kaynak: www.bitcoinsistemi.com

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!