sikayetkripto
Avrupa Merkez Bankası: “Dijital Paralar Yasal Para Birimi Olacak!”
Avrupa Merkez Bankası: “Dijital Paralar Yasal Para Birimi Olacak!”

AB’den Dijital Euro Açıklaması!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) ve kripto para sektörünü vahşi batı olarak adlandıran Avrupa Birliği (AB), sektörü denetlemek için kapsamlı kurallar kabul etti.

Kripto paralara karşı olumsuz yaklaşım içinde olan AB, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarma konusunda henüz net bir karara varmasa da banknot ve madeni paralara karşı dijital alternatifi mümkün kılacak bir yasa tasarısı hazırlıyor.

Bu bağlamda dijital euro hakkında açıklama yapan AB yetkilileri dijital euronun ilk aşamada web3’e değil kişisel kullanıma odaklanacağını söyledi.

Dijital euro’nun yalnızca insanlar tarafından başlatılan ödemelere izin vereceğini söyleyen yetkililer dijital euro’nun işletmelerin fatura düzenlemesine, maaş çeki vermesine veya merkezi olmayan finansta (DeFi) kullanılmasına izin verilmeyeceğini ifade etti.

AB, bu noktada bir CBDC nakit ve kredi kartlarının sunduğundan daha fazlasını sunmadığı takdirde başarısız olabileceğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) dijital euro program yöneticisi Evelien Witlox düzenlenen bir konferansta dijital euro konusunda şunları söyledi:

“Dijital euronun ilk sürümü için üç kullanım örneğini seçtik.

Bunlar aile ve arkadaşlar arasında işlemleri mümkün kılan eşler arası ödemeler; fiziksel veya çevrimiçi mağazalarda tüketiciden işletmeye ödemeler; ve hükümetlere veya hükümetlere yapılan ödemeler olarak kategorize edildi.”

Witlox, dijital euro’nun belirlenen üç kullanım durumu dışındaki diğer potansiyel kullanımlarının daha sonraki bir aşamada değerlendirilebileceğini belirtti.

“Bir teknoloji olarak blok zincirinin kullanılıp kullanılmayacağı şu anda kesin değil. Teknoloji, işlevselliğin önüne geçmemeli ve yönlendirmemeli.”

Dijital euro konusunda çalışmalar yapan Avrupa Komisyonu’ndaki yetkililer, bir CBDC‘nin geleceğe dönük olmasını ve Web3‘e uymasını istiyor, ancak bunun acele olmadığını düşünüyorlar.

Komisyonun dijital finans birimi başkanı Jan Ceyssens, “Dijital bir euronun yeni ödeme ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor. Ayrıca açık olmamız ve Web3 kullanıcılarına uyum sağlamamız gerekiyor” dedi.

Haber Kaynak: www.bitcoinsistemi.com

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!