ABD’li Temsilciler Meclisi Üyesi, Ülkedeki Kripto Para Yasası Hakkında Konuştu: “Umutluyum!”
ABD’li Temsilciler Meclisi Üyesi, Ülkedeki Kripto Para Yasası Hakkında Konuştu: “Umutluyum!”

ABD Verileri Bitcoin’i (BTC) Nasıl Etkileyecek?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lider kripto para birimi Bitcoin yılın son haftaları yaklaşırken gittikçe daha kısıtlı bir alanda hareket ediyor. BTC geçtiğimiz haftayı neredeyse başladığı yerde kapatırken, piyasalar bu hafta ABD’den gelecek önemli veri ve açıklamaları bekliyor. Kripto paraların atası güncel verilere göre Dünya’nın en değerli varlıkları arasında 24. sırada bulunuyor.

ABD TÜFE Yarın Açıklanıyor

Piyasa katılımcılarının takip ettiği ABD kaynaklı ilk veri, yarın açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE). ABD’de yıllık enflasyon geçtiğimiz ay %7,7 ile beklentilerin altında geldi. Yarın için ise piyasalar, yıllık enflasyonun %7,3’e gerilemesini bekliyor.

Aralık ayında da TÜFE’nin beklentilerin altında açıklandığı bir senaryo, 14 Kasım’da FED Başkanı Jerome Powell’ın vereceği mesajları etkileyebilir.

ABD yıllık TÜFE verisi Türkiye saatiyle 16.30’da duyurulacak.

Powell, Çarşamba Günü Piyasalara Yön Verecek

FED Başkanı Jerome Powell, enflasyon verisinin ardından Çarşamba günü konuşacak. Yatırımcılar, Powell’ın sözlerinde bir sonraki faiz arttırımına dair vereceği sinyalleri arayacak.

ABD Verileri Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

Lider kripto para birimi haftaya günlük %0,35 düşüş ile hafif satıcılı başladı.

Bitcoin, Aralık ayının başından beri 16.850$ ile 17.350$ aralığında hareket ediyor. Piyasa, enflasyon verisinin beklentiden yüksek gelmediği takdirde Powell’ın söylemini nispeten yumuşatarak piyasayı rahatlatmasını bekliyor.

Bu senaryo gerçekleşirse 4 saatlik grafiğe göre geçtiğimiz günlerde MA 200 üzerine yeniden yükselen BTC 17.350$ direncini zorlayabilir.

Ancak ay başında açıklanan Tarım Dışı İstihdam Verisi’nin beklenti üzerinde gelmesi nedeniyle yatırımcılar beklediğini alamayabilir. İstihdamdaki beklenti üzeri yükseliş ilk bakışta ekonomi için iyi gibi gözükse de daha fazla iş bulan insan, hanelerin daha fazla harcama yapması anlamına geliyor. Bu durum, talep kaynaklı enflasyonun en büyük sebeplerinden biri.

Powell’ın şahin açıklama senaryosunda ise 16.850$ desteği büyük önem taşıyor. Bu seviye kaybedildiği takdirde günlük ana destek 15.700$ seviyesinde bulunuyor.

Haber Kaynak: www.bitcoinsistemi.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!