NFT
ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore Bağlantılı Olduğunu İddia Ettiği Kripto Platformuna Yaptırım Uyguladı!
ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore Bağlantılı Olduğunu İddia Ettiği Kripto Platformuna Yaptırım Uyguladı!

ABD Hazine Bakanlığı’nın Yeni Kripto Para Yaptırımlarında Kuzey Kore ve Nükleer Silah Detayı!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para sektörünün tepkisine rağmen, ABD Hazine Bakanlığı Tornado Cash’e uyguladığı yaptırımlar konusunda en ufak bile geri adım atmıyor.

ABD OFAC Tornado Cash’i Kuzey Kore’nin Nükleer Silah Programına Yardım Etmekle Suçladı

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi, Ethereum tabanlı kripto mixing hizmeti için bir yaptırım kararı aldı. OFAC, siber suçlarla ilgili bir yürütme emri kapsamındaki ilk Ağustos yaptırımlarına ek olarak, şimdi Tornado Cash’i Kuzey Kore’nin nükleer silahlanmasına ilişkin bir emir kapsamında tanımlıyor.

Yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

“Bu eylem, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzey Kore’nin yasadışı kitle imha silahları (KİS) ve balistik füze programlarını ilerletme kabiliyetini sınırlama çabalarının bir parçasıdır.”

Duyuruda, yeniden tanımlamanın “Kuzey Kore faaliyetlerine verdiği destekle ilgili olarak Tornado Cash’in tanımlanması için ek bir dayanak içerdiği” belirtildi.

Duyuru, OFAC’ın Tornado Cash’i ulusal güvenliğe yönelik bir tehdit olarak değerlendirmesini güçlü bir şekilde pekiştiriyor.

Bununla birlikte ABD’de çok sayıda davada Tornado Cash adına savunma yapılıyor.

Bu davalar, merkeziyetsiz bir akıllı sözleşme olan Tornado Cash’in OFAC’ın yaptırım yetkisinin şartlarında belirtildiği gibi bir “varlık” olamayacağını savunuyor.

Kâr amacı gütmeyen Coin Center, davalarında OFAC’ın “yasal yetkilerini aştığını çünkü Tornado Cash’in ‘herhangi bir yabancı ülkenin ya da vatandaşının herhangi bir menfaatinin olduğu hiçbir mülk’ içermeyen işlevleri gerçekleştirmek için kullanıldığını” savundu.

OFAC tarafından yayınlanan yeni bir Sıkça Sorulan Sorular (SSS) bölümü bu argümanı doğrudan ele alıyor. Ofis son kılavuzunda “OFAC, IEEPA uyarınca belirlenebilecek bir ‘ortaklık, birlik, ortak girişim, şirket, grup, alt grup veya diğer kuruluş’ olan Tornado Cash adıyla bilinen kuruluşu tanımladı” diye yazdı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Haber Kaynak: www.bitcoinsistemi.com

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!