sikayetkripto
Terra (LUNA) İhbarcısı, Kaynak Sağlam Dedi: FTX’in Yaptığı Bilinmeyen Yolsuzluğu Açıkladı!
Terra (LUNA) İhbarcısı, Kaynak Sağlam Dedi: FTX’in Yaptığı Bilinmeyen Yolsuzluğu Açıkladı!

ABD Adalet Bakanlığı FTX Hack Olayıyla İlgili Soruşturma Başlattı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de Federal savcılar, FTX’in 370 milyon dolardan fazla parasının, borsanın geçen ay iflas başvurusunda bulunmasından birkaç saat sonra çalınmasına yol açtığı iddia edilen bir siber suçu soruşturuyor.

ABD Adalet Bakanlığı FTX’in 370 Milyonluk Hack Olayını Araştırıyor

Dava hakkında bilgi sahibi bir kişiye göre Adalet Bakanlığı, FTX kurucu ortağı Sam Bankman-Fried’e karşı açılan dolandırıcılık davasından ayrı olarak çalınan varlıklarla ilgili bir ceza soruşturması başlattı.

Söz konusu kaynak, ABD makamlarının çalınan fonların bir kısmını dondurmayı başardığını doğruladı. Ancak dondurulan varlıklar tüm vurgunun sadece bir kısmını temsil ediyor.

Bankman-Fried’in tutuklanmadan önce verdiği mülakatlarda öne sürdüğü gibi hırsızlığın içeriden mi yapıldığı yoksa çökmekte olan bir şirketin açıklarından faydalanmak isteyen fırsatçı bir hacker’ın işi mi olduğu belirsiz.

Bu davranış, en fazla 10 yıl hapis cezası gerektiren bilgisayar dolandırıcılığı ile bağlantılı bir suçlama anlamına gelebilir.

.IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl , .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo:hover , .IRPP_kangoo:visited , .IRPP_kangoo:active .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo:active , .IRPP_kangoo:hover .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .postImageUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo .centered-text .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo-content .IRPP_kangoo .ctaText .IRPP_kangoo .postTitle .IRPP_kangoo .ctaButton .IRPP_kangoo:hover .imgUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo:after

İlgili Haber
İflas Eden FTX ve Alameda Bağlantılı Cüzdan, Bu Altcoinden 11 Milyon Adet Aldı!

Çalınan miktar, Bankman-Fried’in FTX’in başındayken usulsüz kullanmakla suçlandığı milyarlarca dolardan çok daha az.

Yetkililer, şu anda kefaletle serbest bırakılan ve Kaliforniya’da yaşayan 30 yaşındaki kurucunun yatırımcılardan hileli bir şekilde 1.8 milyar dolar topladığını ve FTX fonlarını hedge fonu Alameda Research’te yüksek riskli yatırımlar yapmak ve kişisel harcamalarını karşılamak için kullandığını söylüyor.

Adalet Bakanlığı ve Manhattan ABD savcılığı sözcüleri yorum yapmayı reddetti.

FTX’in yeni genel müdürü John J Ray III, 12 Kasım’da FTX varlıklarına “yetkisiz erişim” olduğunu bir gün önce, aynı gün şirketin iflas başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kişi, soruşturmanın Adalet Bakanlığı’nın dijital varlık soruşturmalarına odaklanmış bir savcı ağı olan Ulusal Kripto Para Birimi Uygulama Ekibi tarafından yürütüldüğünü söyledi. Ekip, Bankman-Fried’in bu ay tutuklanmasına yol açan kapsamlı ceza soruşturmasından sorumlu Manhattan federal savcılarıyla birlikte çalışıyor.

Blockchain analiz firması Elliptic, geçen ay çalınan fonların izlediği yola ilişkin yaptığı bir analizde, FTX cüzdanlarından boşaltılan tokenlerin merkeziyetsiz borsalar aracılığıyla başka bir kripto para birimi olan ETH ile takas edildiğini belirtti. Firma o dönemde bunun “büyük hack’lerde yaygın olarak görülen bir taktik” olduğunu söylemişti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Haber Kaynak: www.bitcoinsistemi.com

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!