sikayetkripto
featured

2023’te takip edilecek en iyi 5 Defi projesi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blockchain’in büyümesi, NFT, Metaverse gibi farklı teknolojilerin ve bu alandaki diğer ilginç projelerin girmesine yol açtı. Bunlar arasında Defi’nin temel bir rolü var ve blockchain dünyasını değiştirebilir.

Defi nedir?

Defi terimi, merkezi olmayan finans anlamına gelir. Defi, ara ürünleri ortadan kaldırmak için blok zincirindeki tüm farklı finansal programlar için her şeyi kapsayan bir terimdir.

Blockchain, her şeyi ademi merkeziyetçiliğe taşımak için elinden gelenin en iyisini yaptı, bu nedenle ademi merkeziyet amacıyla yaratılan bir dünya, ademi merkeziyetçi finans olmadan yoluna devam edemez.

DeFi ile piyasalar her zaman açıktır ve ödemeleri engelleyebilecek veya herhangi bir şeye erişiminizi engelleyebilecek hiçbir merkezi otorite yoktur.

Defi’nin potansiyelini anlamak için geleneksel finansta yaşadığımız bazı sorunlara göz atabiliriz.

Geleneksel finans sorunları

 • Paranız üçüncü şahısların elindedir ve onlara güvenmeniz gerekir.
 • Manuel işlem nedeniyle ödemeler günler alabilir.
 • Hizmeti kullanmak için başvuruda bulunmalısınız.
 • Bazen pazarın kapalı olduğunu görürsünüz
 • Alım satım saatleri genellikle belirli bir saat dilimindeki çalışma saatleriyle sınırlıdır.

Merkezi olmayan finans

 • Paranız size emanettir ve aracı yoktur.
 • Paranızın nereye ve ne kadar harcandığını bilirsiniz.
 • Para transferi sadece 1 dakikadan az sürer.
 • Defi’de başvuru yoktur, herkese açıktır.
 • Pazar günün her saati açıktır.

Defi size nasıl yardımcı olabilir?

 • Dünyanın her yerine para aktarın
  Defi’de dünya çapında para göndermek, bir e-posta göndermek kadar kolaydır. Ödeme göndermek veya almak için bir cüzdana ihtiyacınız var
 • İstikrarlı para birimlerine erişin
  Cryptocurrency oynaklığı büyük bir sorundur. DeFi topluluğu bunu istikrarlı paralarla çözdü. Bu, onları kazanç veya perakende satış için mükemmel kılar.
 • Borç al
  Günümüzde borç verme ve borç para alma defi’de farklı hale geldi. Merkezi olmayan borç vermede banka gibi üçüncü bir kişi yoktur. Bunun yerine, borçlu, kredinin geri ödenmemesi durumunda borç verenin otomatik olarak alacağı bir teminat koymalıdır.
 • Ticari jetonlar
  Merkezi olmayan borsalar (DEX’ler), istediğiniz zaman farklı belirteçlerle ticaret yapmanızı sağlar. Pazar her zaman açıktır ve teknoloji, her zaman bir işlemi kabul edecek birinin olacağını garanti eder.
 • Portföyünüzü yönetin
  Portföyünüzü seçtiğiniz bir stratejiye göre yönetmeye çalışacak fon yönetimi ürünleri var. Bu otomatiktir, herkese açıktır ve bir insan yöneticiye ihtiyaç duymaz.
 • Sigorta satın al
  Günümüzde bu alandaki pek çok sigorta ürünü, kullanıcılarını para kaybına karşı korumaya odaklanmaktadır. Merkezi olmayan sigorta, sigortayı daha ucuz, daha hızlı ödeme ve daha şeffaf hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Synthetix
Synthetix, sentetik varlıkların yayınlanması için Ethereum tabanlı bir protokoldür. Synthetix, altın ve gümüş gibi sentetik emtiaları, sentetik kripto para birimlerini, sentetik ters kripto para birimlerini, sentetik kripto para endekslerini ve sentetik fiat para birimlerini destekler. Synth’ler Ethereum’da yayınlandığından, bunları Curve ve Uniswap gibi diğer DeFi platformlarına yatırabilir ve likidite sağlamak için kullanabilirsiniz.

Synthetix şu alanlarda başarılı olmuştur:

 • Finansman
 • Likidite oluşturma
 • Pazar erişimi

Compound
Çoğu Merkezi Olmayan Finans (Defi) protokolü gibi, bileşik de Ethereum üzerine inşa edilmiş, açık bir şekilde erişilebilen akıllı sözleşmeler sistemidir.

Bileşik, borç alanların kredi almasına ve borç verenlerin kripto varlıklarını protokole kilitleyerek kredi vermesine izin vermeye odaklanır. Kullanıcının kilitli varlıkları ERC20 formuna dönüştürüldüğünde, diğer merkezi olmayan uygulamalarda serbestçe taşınabilir, takas edilebilir ve kullanılabilir hale gelirler.

Projenin eleştirileri olsa da, bileşiğin uzun vadeli hedefi her zaman zaman içinde tamamen merkezi olmayan hale gelmek olmuştur. Bileşik ekip şu anda protokolü yönetiyor, ancak sonunda tüm yetkiyi bileşik topluluk tarafından yönetilen Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşa (DAO) devretmeyi planlıyorlar.

Aave
En popüler platformlardan biri olan Aave, blockchain kelimesinde kredi vadesini değiştirebilir.
Aave, kullanıcıların stablecoin’lerden altcoin’lere kadar çok çeşitli dijital varlıkları ödünç alıp ödünç verebileceği Ethereum tabanlı bir para piyasasıdır. Aave protokolü, AAVE sahipleri tarafından yönetilir.

Aave algoritmik bir para piyasasıdır, yani krediler bir borç verenle bireysel olarak eşleştirilmek yerine bir havuzdan alınır. Aave, kullanıcıların yatırdıklarından farklı bir kripto para biriminde kredi almalarına da olanak tanır. Örneğin, bir kullanıcı düzenli bir getiri elde etmek için Ethereum (ETH) yatırabilir, ardından Yearn.finance’a (YFI) yatırmak için sabit paraları çekebilir.

Uniswap
Uniswap, Ethereum blok zincirinde çalışan lider bir merkezi olmayan kripto borsasıdır. Uniswap platformu, 2018 yılında piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi projesi olan Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edildi.
Aynı zamanda tamamen açık kaynaktır, yani herkes kendi merkezi olmayan borsalarını oluşturmak için kodu kopyalayabilir. Uniswap şu anda dördüncü en büyük merkezi olmayan finans (DeFi) platformudur ve protokolüne kilitlenmiş 3 milyar doların üzerinde kripto varlığına sahiptir.

Inteligent protocol
Akıllı protokol, Solana tabanlı bir platformdur ve merkezi aşaması gibi, birçok zorluğu Dex’te çözmeyi amaçlar.
Bu çok varlıklı platform, blok zincirinde büyük değişiklikler yapabilen bazı yeni özellikler ekler.

Akıllı protokol, müşterilerinin platformla olabildiğince kolay ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için farklı ve yeni teknolojiler kullanır.

Örneğin müşteri, varlıklarını istediği her ağda transfer edebilecek.
AI hizmetleri, Merkezi olmayan koruma fonu, yüksek teknoloji, sürekli ve gerçek hisseler, çoklu varlık, akıllı protokol özelliklerinden bazılarıdır.
Merkezi olmayan platformun ana sorunlarından biri likiditeleridir. Dex’te müşterilerin ticaret yapması için varlıkları büyük ölçekte toplamak önemlidir ve akıllı bunu sağlayabilir.

Conclusion
Bu makaleyi okuduktan sonra, hangisinin en iyisi olduğunu düşünebilirsiniz.
DeFi, aracıları ve komisyoncuları kaldırmak gibi birçok avantaj sunar. Bu projelerin her birinin kendi artıları ve eksileri vardır ve ihtiyaçlarınıza göre birini seçebilirsiniz.

DeFi alanının geleceğine baktığımızda, özellikle akıllı protokolde AI gibi bazı projelerde yeni teknolojilerin kullanılması geleneksel finansı sarsacak, müşteriler finansal dünyanın yeni versiyonunu deneyimleyecek.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!