Bitcoin ve Kripto Para Piyasasında Ani Gerileme: Fiyatlar Neden Düşüyor?
Bitcoin ve Kripto Para Piyasasında Ani Gerileme: Fiyatlar Neden Düşüyor?

2021’deki Yüzde 87’lik Bitcoin Düşüşünün Arkasından SBF Çıktı! İşte İddialar!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lider kripto para birimi Bitcoin, FED kararı sonrasında bir düzeltme yaşarken BTC ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

Kasım 2022’de FTX ile birlikte iflas eden Alameda Research‘ün eski bir çalışanı Twitter’dan yaptığı paylaşımda Bitcoin’in 21 Ekim 2021 Binance US’ta %87’lik düşüşünün Alameda Research kaynaklı olduğunu iddia etti.

Twitter’da Aditya Baradwaj ismini kullanan Alameda eski çalışanı yaptığı paylaşımda, şirketteki bir traderın yanlış bir ondalık rakamı girdiğini ve bunun Bitcoin’in 2021’de Binance.US’ta %87’lik düşüşe yol açtığını iddia etti.

Baradwaj bu noktada Alameda işlemlerinin çoğunun algoritmalar kullanılarak gerçekleştirildiğini ancak piyasanın volatil olduğu zamanlarda manuel emir de girilebildiğini söyledi.

Bu noktada da Alameda trader’ının manuel emir girdiği, bu sırada yanlışlık yaptığı, bu yanlışlığın da Binance US’ta BTC‘nin %87 düşmesine neden olduğu belirtildi.

“Bu olay Alameda’ya katılmamdan sadece birkaç hafta sonra gerçekleşti.

Mühendislik iş akışlarımıza yeni alışmıştım ve ticaret sistemlerimizi incelemeye başlamıştım.

Alameda’da iki tarz ticaret şekli vardı: Bunlardan en önemlisi, yarı otomatik şekilde çalışırdı. Bu sistemde trader’lar alım satım yapmazdı, alı satım işini algoritmalar hallederdi. Ancak arada sırada bir tüccarın manuel olarak bir işlem göndermesi gerekebilirdi.

Manuel giriş genellikle, otomatik ticaret sistemlerimizin piyasadaki değişkenlik nedeniyle sorunlu olması durumunda veya çok fazla volatilite olduğunda olurdu.

İşte burada manuel işlem yapan eski bir Alameda trader’ı bir BTC bloğu satmaya çalışıyordu ve emri manuel ticaret sistemimiz aracılığıyla gönderdi. Burada ondalık basamak yerinde yanlışlık yaptı ve büyük BTC düşüşü yaşandı ve şirket çok ciddi zarara uğradı. Kayıp on milyonlarca dolar civarındaydı.

Ancak bu kişi dürüst şekilde hatasını kabul etti. Bu yüzden de çalışanda birkaç akıl sağlığı kontrolü dışında yapılabilecek çok fazla şey yoktu.

Neredeyse iki yıldır, BTC’deki flaş kaza olayı halkın zihninde bir sır olarak kaldı. Ancak artık kimin sorumlu olduğunu ve perde arkasında neler olduğunu biliyorsunuz.”

Here’s Part 2!https://t.co/DusugiYLlN

— Adi (e/acc) (@aditya_baradwaj) September 20, 2023

Neler Olmuştu?

Hatırlanacağı üzere 21 Ekim 2021’de Bitcoin Binance US’ta yaklaşık 1 dakika içinde ani bir şekilde 8,200 dolara düştü.

Bloomberg’e konuşan Binance US sözcüsü bu durumun kurumsal yatırımcılardan birisinin alım satım algoritmasında sistemsel bir hata yaşadığını ve bunun da satışa neden olduğunu söyledi.

Borsa sözcüsü sorunun çözüldüğünü belirtse de kurumsal yatırımcının kim olduğunu açıklamamıştı.

.IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl , .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo , .IRPP_kangoo:hover , .IRPP_kangoo:visited , .IRPP_kangoo:active .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo:active , .IRPP_kangoo:hover .IRPP_kangoo .postImageUrl , .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .postImageUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo .centered-text-area .IRPP_kangoo .centered-text .IRPP_kangoo .IRPP_kangoo-content .IRPP_kangoo .ctaText .IRPP_kangoo .postTitle .IRPP_kangoo .ctaButton .IRPP_kangoo:hover .imgUrl .IRPP_kangoo .imgUrl .IRPP_kangoo:after

İlgili Haber
Binance US’deki Büyük Bitcoin (BTC) Vurgununun Sebebi Açıklandı: BTC Neden 8.200 Dolara Düştü?

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Haber Kaynak: www.bitcoinsistemi.com

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!