Çin’in internet devi, aynı zamanda dünya çapında ünlü sosyal medya uygulaması olan WeChat’in de sahibi olan Tencent şirketi, kripto para teknolojisinin gelişimi için bir araştırma birimi kurma kararı aldı. Aynı zamanda şirket ödemelerinin bir kısmını yapacak olan bu kripto para ekibinin başına geçecek birini de işe alacağını duyurdu.

Yerel medya kaynaklarının aktardığına göre, kurulacak ekip, kripto paraların ödemelerde nasıl kullanıldığını, farklı sahalarda kullanılıp kullanılmayacağını araştıracak. Bir yandan da muhtemel iş olanaklarını araştıracak. Tencent şirketinin blok zinciri teknolojisi için yaptığı bu hamle ile dijital ödeme sektöründe bir ilerleme kaydetmesi bekleniyor.

Tencent, Hükûmetle Beraber Çalışıyor Çin hükûmetinin kripto para teknolojisi ve kullanımı konusundaki son zamanlarda göstermiş olduğu atılım neticesinde, Tencent şirketinin bu hamlesinin bir iş birliği çerçevesinde gerçekleştirildiği de gelen bilgiler arasında. Zira Çin Merkez Bankası, Çin hükûmet politikalarının bir sonucu olarak ortaya koymaya çalıştığı dijital yuanın büyük bir destekçisi olarak Tencent’i gördüğünü söylemişti.

Oluşturulacak ekibin, Shenzhen şehrinde başlatılan dijital para deneme planını geliştirmek için de çalışacağı biliniyor. Shenzhen şehrinde daha önce 10 milyonun üzerinde blok zinciri tabanlı fatura düzenlenmişti. Bu fatura sistemini düzenleyen şirket de Tencent’di.

Basına sızan hükûmet ile ilişkili bu haberlere Tencent şirketi bir cevap vermiş değil. Şirket yeni bir kripto para oluşturmak veya dijital yuan projesine destek vermek gibi bir girişimde bulunup bulunmadığını açıklamadı.

WeChat Pay uygulaması Çin genelinde ödemelerin neredeyse yarısını oluşturan bir ödeme uygulaması olarak varlığını sürdürüyor. Bu pay düşünüldüğünde böyle bir ortaklık kurulması ihtimal dahilinde gözüküyor.

Ticaret Savaşları Kızışıyor Çin’in Abd ile olan ticaret savaşlarının ulusal şirketleri de etkilediği biliniyor. Daha önce Huawei bu iki ülke arasında bir soruna neden olmuştu. Aralarındaki bu sorunların yanı sıra bu şirketler arasındaki rekabet de giderek artıyor.

Bu rekabetin Facebook’un kripto para projesi Libra ile Çin’in WeChat Pay uygulaması arasında biraz daha ileri taşınması bekleniyor. Çin’in kripto para hamlesi de bazı yorumcular tarafından Libra’yı dengeleme hamlesi olarak görülüyor. Çin tarafından doğrulanan sınır ötesi blok zinciri ödeme platformu girişimi de bu konuda ortaya çıkan son gelişmeler arasında bulunuyor.

Tencent şirketinin sanal bir banka kurması ve Çin’in ulusal blok zinciri ağının ilk teknik altyapı sağlayıcısı olması yine bu şirket üzerinden kripto para politikalarının düzenlendiğine işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

XRP fiyatı için sıradaki hedef belli oldu! Tahmininde Yanılmayan Analist

XRP fiyatı son dönemde neredeyse hiç durmadan yükselmeye devam ediyor ve 48 saatlik s…