Piyasaların Özgür Olmadığı Ortamda Çözüm Kriptolar Olabilir
Ana Sayfa COINTURK Piyasaların Özgür Olmadığı Ortamda Çözüm Kriptolar Olabilir
Finans Haberleri - 06/07/2020

Piyasaların Özgür Olmadığı Ortamda Çözüm Kriptolar Olabilir

Ray Dalio’ya göre artık sermaye piyasaları özgür değil ve merkez bankalarının kontrolünde hareket ediyor.

Milyarder riskten korunma fonu yöneticisi ve Bridgewater Associates’in kurucusu ve baş yatırım sorumlusu Ray Dalio yaptığı son açıklamalarda, sermaye piyasalarının artık özgür olmadığını dile getirdi.

Bloomberg’e konuşan Dalio, piyasaların çok değiştiğini, böylece Federal Reserve gibi merkez bankalarının artık geleneksel ekonomik sistemin sınırları içinde hareket etmediğini ifade etti. “Piyasalar Artık Özgür Değil” Dalio konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Piyasaların sadece eylemleri merkez bankları tarafından yönelndirilmiyor.

Artık aynı zamanda merkez bankaları bu varlıkların sahibi olmak da istiyor. Satın alırken ve satarken sahiplik hakkındaki öncelikleri, klasik serbest piyasa tahsisleri ile aynı değildir. Sonuç olarak, sermaye piyasaları artık özgür değil.” ifadelerini kullandı.

Dalio’nun açıklamalarına göre normal koşullarda merkez bankaları bankaların ödünç alabileceği parayı bankaya veriyordu ve bankalar da ödeyebilecek kişilere borç sağlıyordu. Bu da kredi sistemini yaratıyor ve diğer finansal varlıklar birbirleriyle rekabet ediyordu. Günümüzde ise Dalio, ekonomi ve piyasaların, varlıkların merkez bankaları tarafından kontrol edilmesine dayandığını dile getirdi.

Öte yandan Dalio’ya göre, merkez bankaları 2008 mali krizinden sonra kendilerini “piyasa yapıcıları olarak” buldu ve piyasaların özgür olmadığı bir ortam yaratıldı. Ancak merkez bankalarının bu konumu ve piyasanın özgür olmaması uzun vadede ekonominin çökmesine sebep olabilecek bir ortam yaratmış olabilir.

Çözüm Kriptolar Olabilir Mi? Daha önce yaptığı açıklamalarda nakdin güvenli bir yatırım olmadığını ifade eden Dalio, ABD dolarının da çekiciliğini kaybedebileceğini söyledi. Çünkü rezerv para birimi olarak piyasadaki nakit akışı, paranın geleneksel değerlemesinin artık mevcut olmadığı anlamına geliyor.

Ancak Dalio her ne kadar bu konudaki çözümün tam olarak kriptolar olduğunu dile getirmese de özgürlük açısından Bitcoin ve kripto para birimleri ekonomiye yardımcı olabilir. Çünkü Bitcoin’in temelde yaratılma sebebi zaten ekonomik özgürlüğü sağlamak. Dolayısıyla piyasaların özgür olmadığı bir ortamda özgürlükçü para birimleri kurtarıcı olabilir.

sizlere crypto-turkey.com farkıyla sunulmuştur

Ayrıca Kontrol Et

Ethereum İçin Tehlike Artıyor: Her Şey İki Katına Çıktı

Ethereum ağında kriz anı! Ethereum (ETH) ağındaki yatırımcıları neredeyse aylardır endişel…