Petrol Eksileri Gördü, Kriptolar Kırmızda, Altın Düşüşte!
Ana Sayfa Kripto Para Finans Haberleri Petrol Eksileri Gördü, Kriptolar Kırmızda, Altın Düşüşte!
Finans Haberleri - 21/04/2020

Petrol Eksileri Gördü, Kriptolar Kırmızda, Altın Düşüşte!

Dün yaşanan petrol krizinin ardından neredeyse tüm piyasalar düşüşe geçti…

Bitcoin geride bırakmaya hazırlandığımız Nisan ayı boyunca genel itibariyle bir yükseliş trendi izledi ve Mart ayında 3.800 dolar seviyesine kadar süren düşüşe bir nevi cevap vermiş oldu. lider kripto para birimi yazının yayına hazırlandığı sırada 6.897 dolar seviyesinden işlem görüyordu. Bitcoin’in V şekilli bu toparlanması piyasada “Acaba daha düşük seviyeler mi gelecek, 1.000 dolar mı görülecek?” gibi endişelerin biraz da olsa dinmesini sağladı. Ancak dün akşam saatlerinde Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün fiyatı ilk defa sıfırın altına düştü ve tarihte ilk defa petrol almak için üzerine para ödenmesi gerektiği haberleri gündemde oldukça yüksek ses getirdi. Bu durum kriptoların da geri çekilmesine sebep oldu. Petrolde Ne Oldu?

Petrol fiyatları aslında gayet normal bir haftaya başlamıştı ve yıllardır nasıl hareket ediyorsa o şekilde grafikler çizmeye devam ediyordu. Ancak Mayıs kontratlarının vadesinin yaklaşması, koronavirüs krizi ve Rusya ile Suudi Arabistan arasındaki petrol üstünlük mücadelesi sebebiyle WTI türünden petrolün fiyatı düşüşe geçti. Düşüşler ve çıkışlar varlıkların hayatın hep olan ve normal karşılanan durumlar. Ancak petroldeki düşüş hiç de normal bir durum değildi. Hatta benim fikrime göre yukarıda saydığımız sebepler her ne kadar birer etken olmuş olsa da hiçbiri petrol fiyatını sıfırın altına çekecek kadar güçlü değil… 300’den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye üye olabilirsiniz. Öte yandan bu düşüşün bir sebebinin ise koronavirüs salgını sebebiyle duran ekonomide, kullanılmamış durumda çok fazla petrol kalması ve şirketlerin depoları petrol ile dolup taşması olduğu ifade ediliyor. Hatta yapılan açıklamalara göre Amerikalı enerji şirketleri artık bu petrolü koyacak yer dahi bulamıyor.

Dolayısıyla haftalardır kripto para piyasasında oldukça sık bahsettiğimiz “arz-talep” dengesi devreye giriyor. Çok fazla bulunan varlığın hisse senetlerini kimse almak istemiyor. Dolayısıyla fiyat düşüş eğilimine geçiyor. Ancak yine de sadece bu sebep petrol fiyatlarını sıfırın altına çekmiş olamaz diye düşünüyorum. Belki tüm sebeplerin birleşmesi bunu sağlamış olabilir… Öte yandan Twitter ve diğer sosyal medya platformlarında da bu konu adeta çığlık gibi büyüdü. Aslında bu çok normal çünkü deyim yerindeyse “tarihe tanıklık ediyoruz.” Benim en çok dikkatimi çeken ise petrol varillerinin fiyatlarının, içindeki petrolü geride bırakması oldu… Yazının yayına hazırlandığı sırada WTI petrolün fiyatı 1.23 dolar seviyelerinden işlem görüyordu. Kriptolar Neden Düşüyor?

Aslında yukarıdaki tabloya bakıldığında yatırımcıların “petrol gibi güvenli olarak nitelendirilen bir varlık bile tepetaklak olup sıfırlanabiliyorsa, daha farklı varlıklara yönelmenin zamanı geldi” şeklinde düşünüp Bitcoin’e olan talebin artması bekleniyordu. Ama neredeyse tüm kripto para birimlerinin bu güne düşüşlerle başladığını görüyoruz. Lider kripto para birimi Bitcoin yaklaşık olarak %4.55’lik düşüşle fiyatını yeniden 7.000 doların altına çekti ve 6.897 dolara geriledi. Bitcoin ile beraber Ripple (XRP), Ethereum (ETH) ve Bitcoin Cash (BCH) gibi altcoin’lerde de gözle görülür düşüşler yaşandı. Bu düşüşlerin petrol fiyatlarıyla aynı anda düşmesi ise akıllara yeniden “Bitcoin geleneksel varlıklarla hareket ediyor.” düşüncesini getirdi. Ancak 12 Mart çöküşünde yaşanan gibi bir nakde dönüş yaşanmış olabilir ve insanlar ellerindeki varlıkları petrol fiyatlarının düşmesinden korkarak anlık olarak nakde dönüştürüyor olabilir.

Altının ons fiyatındaki düşüş, brent petroldeki düşüş, değerli metal gümüşteki düşüş ve S&P 500 ile DOW gibi endekslerdeki düşüş de bu durumu kanıtlar nitelikte… Şu an için kripto para birimleri için bir çöküşten bahsetmemiz tabii ki söz konusu değil. Ancak yaşanan geri çekilmelerin yine bir korku hissiyatı sonucunda yaşandığını düşünüyorum. İnsanlar salgın sebebiyle ellerinden geldiğince temkinli davranmaya çalışıyor. Bunun sonucunda da bir varlığa güvenmek yerine ellerindeki nakde güvenmek istiyor. Çünkü yatırım yapmaktansa ellerindekini kaybetmemek günümüz koşullarında çok daha önemli hale geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Ethereum İçin Tehlike Artıyor: Her Şey İki Katına Çıktı

Ethereum ağında kriz anı! Ethereum (ETH) ağındaki yatırımcıları neredeyse aylardır endişel…