Ana Sayfa Kripto Para Blockchain Haberleri Nesnelerin İnterneti (IoT) 5G & Blok Zinciriyle Boyut Atlıyor
Blockchain Haberleri - 22/12/2019

Nesnelerin İnterneti (IoT) 5G & Blok Zinciriyle Boyut Atlıyor

5G teknolojisinin ve bu teknolojinin gelişinin oluşturduğu heyecan şimdiden inanılmaz boyutlara ulaştı. Teknoloji şirketlerinin yanı sıra, ülkeler bile bu teknolojiyi uygulayarak bir ilke imza atmak için birbiri ile yarışmaya başladı.

Bugünkü hali ile veri ve internet hakkındaki her şeyi değiştireceği ve yenileyeceği düşünülen bu teknolojinin yakın bir zaman içerisinde hazır edileceğine yönelik çok fazla beklenti oluştu.

Teknoloji meraklıları da 5G teknolojisinin endüstriyi nasıl değiştireceğinin farkında ve bu değişimde yer almak için adım atmaya devam ediyorlar. İngiltere’de bulunan Surrey Üniversitesi profesörlerinden Rahim Tafazolli, 5G ağlarının yaklaşık olarak 800 Gbps gibi inanılmaz bir hızda çalışabileceğini tahmin ediyor. Bu da aslında HD kalitede 33 filmin sadece yarım saniyede indirilebilmesi anlamına geliyor. Yalnızca bu örnek bile veri odaklı uygulamaların ve indirme hızına bağlı unsurların çok ciddi anlamda gelişeceğini gösteriyor.

5G sadece daha hızlı film veya dosya indirmek için kullanılabilecek basit bir teknoloji değil. Nesnelerin İnterneti (IoT) için de büyük bir potansiyele sahip. 5G teknolojisi aktarım hızının artması, aktarımdaki gecikmenin azaltılması, ağ kapasitelerinin verimliliğinin etkilenmesi ve ağı daha güvenli tutabilmesi gibi ek özelliklerle beraber hayatımıza giriş yapacak.

Kurumsal IoT platformları 5G sayesinde inanılmaz bir değişim yaşayacak. Çok hassas kontroller yapan fabrikalar tek tek yaptıkları incelemeler için 5G kullanabilecek. Bu teknoloji şirketlere daha çok sensör kullanma olanağı sağlayıp, sonuçların çok daha ucuz ve hızlı alınabilmesine imkân verecek. 5G teknolojisi ile birleştirilen IoT, otomasyonu artıracak ve bulut hizmetleri ile çoklu ağlardaki diğer cihazlar arasındaki etkileşimin kusursuz bir şekilde ilerlemesini sağlayacak.

Block Zinciri Hangi Noktada Kullanılacak? 5G ve IoT teknolojisinin bir araya geldiği bu noktada, blok zincirinin tam olarak hangi yönleri ile kullanılacağı da merak edilenler arasında bulunuyor.

Qualcomm, 5G’nin 2035 yılına kadar gayri safi yurtiçi hasılaya 13,2 trilyon dolar ekleyeceğini öngörüyor. Böylesine bir kapasite işlem sayısı ve hacminde mevcut merkezî ağların yetişemeyeceği kadar büyük bir talep ve yoğunluk oluşturacaktır.

Söz konusu işlemler tıpkı Lightning Network, Blockstream’in Liquid veya Ethereum’un Plasma ağı gibi blok zinciri üzerinde çalışan ikinci katman protokollere olan ihtiyacı arttırabilir ve bunların kullanımını hiç olmadığı kadar gerekli kılabilir. Blok zincirinin bu teknoloji sarmalında en çok yardımcı olabileceği konu, kesinlikle ölçeklenebilirlik olması düşünülüyor. Yani bu da ağ üzerinde aktarılan veri miktarının 5G ile uyumlu olacak kadar arttırılabilmesi anlamına geliyor.

Blok zincirinin tek avantajı ise kesinlikle bu olmayacak. InterPlanetary File System (IPFS) gibi merkezsizleştirilmiş protokollerin kullanımı, mevcut merkezî alternatiflerle kıyaslandığında çok daha yüksek seviyede bir güvenlik sağlayacaktır. IPFS sisteminde bütün veriler hash’ler içerisinde saklanıyor. Bunların içerisinde de harici bir depolama birimine yönelik linkler bulunuyor ki bu sayede veriler üzerinde herhangi bir oynama veya değiştirme girişimi mümkün olmayıp sadece bir saldırı ihtimaline dikkat çekecektir.

IPFS sisteminden ayrı olarak, blok zincirinin temelinde yatan dağıtık model ve akıllı kontratların kullanımı gibi unsurlar, güvenliği bir üst seviyeye taşımaya yardımcı olabilir. 5G’nin kullanımı dünya çapında ivme kazandıkça blok zincirinin piyasa içerisindeki kullanımı da benzer bir şekilde yükseliş görebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Ethereum İçin Tehlike Artıyor: Her Şey İki Katına Çıktı

Ethereum ağında kriz anı! Ethereum (ETH) ağındaki yatırımcıları neredeyse aylardır endişel…