Ana Sayfa Altcoin Monero (XMR) Yeni Bir Rekor Kırdı!
COINTURK - 02/01/2020

Monero (XMR) Yeni Bir Rekor Kırdı!

Monero (XMR) madencilik hash rate’i tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Sunduğu gizlilik ile beraber dünyada kendi türü arasında en çok kullanılan kripto paralardan birisi olan Monero (XMR), hash rate konusunda tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmayı başardı.

Monero’nun Rekorunun Sebebi Ne?

AMBcrypto kaynağının aktardığı habere göre, XMR’nin böylesine önemli bir rekor kırması toplulukta ise olumlu bir yankı uyandırmadı. Monero topluluğu arasında yeni bir tartışmayı ateşleyen rekor, yatırımcıları ikiye bölmüş gibi duruyor. Bazıları hash rate’in rekor kırmasının sebebinin yeni hayata geçirilen hard fork olarak belirtse de, bir diğer kısım hash rate’in yükselişinin bundan kaynaklanmadığını iddia ediyor.

Source: bitinfocharts.com

Bitinfocharts tarafından aktarılan hash rate verilerine göre, Monero bundan önce Nisan 2018 tarihinde benzer bir yükseliş yaşamıştı. Daha sonra inanılmaz bir düşüş görülen Monero hash rate’i 2019 yılının başlarından itibaren hafif bir hareketlenme yaşadı. Temmuz 2019 tarihinde bir kere daha hareketlenen ve 989.76 G/s seviyesine ulaşan hash rate, geçenlerde ise rekor kırmayı başardı.

RandomX olarak bilinen hard fork’un yapılmasından beri hash rate’in artış gösteriyor olması da, bunun hard fork kaynaklı bir yükseliş olduğunu iddia edenlerin elini güçlendiriyor. Reddit üzerinde yaşanan tartışma CryptoNight ve RandomX hard fork’larının yükselişin temel nedenleri olduğunu konu alıyor. Duruma itiraz eden yatırımcılardan birisi ise ilginç bir örnek ile olayı izah etti:

“Monero hash rate’inin ikiye hatta üçe katlandığını söylemek, Almanya’daki sebze-meyve fiyatlarının Mark yerine Avro’ya geçiş sonrasında yarıya indiğini söylemekle aynıdır.”

Monero bundan haftalar önce de projenin önde gelenlerinden Riccardo Spagni’nin istifası ile gündeme gelmişti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Bitcoin (BTC) ATM’lerinden Yeni Rekor: 10.000 Görüldü

Bitcoin ATM’lerinin sayısı durmadan artıyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in baş…