MASAK Açıkladı: 100 Milyon TL’lik Kripto Paraya Bloke Koyduk!
Ana Sayfa COINTURK MASAK Açıkladı: 100 Milyon TL’lik Kripto Paraya Bloke Koyduk!
COINTURK - Kripto Para - 31/05/2020

MASAK Açıkladı: 100 Milyon TL’lik Kripto Paraya Bloke Koyduk!

MASAK, yurt dışına kripto para ile TL çıkarmak isteyenleri tespit ettiğini ifade etti.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı Hayrettin Kurt tarafından yapılan bir açıklamaya göre MASAK, Koronavirüs salgını sürecinde 100 milyon liralık kripto para birimini yurt dışına çıkarmak isteyenleri yakaladı. Kurt konu hakkında yaptığı açıklamanın devamında söz konusu paraların Amerikan borsalarına gönderilmek istendiğine dikkat çekti ve ekledi:

“Yüzde 40’a yakını sadece bir şirket grubuna ait. Bu grubun hesaplarına bloke konuldu, inceleme başlatıldı. Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. Bunların hepsini ifşa edeceğiz.”

MASAK, Kripto Para Borsalarını Sıkı Takipte Ülkedeki kripto para borsaları ve bankalarla sıkı bir işbirliği içerisinde olduklarının altını çizen Kurt, denetimleri sıkı tutmaya devam edeceklerini ve bu konuda yetkilere sahip olduklarını ifade etti. Kripto para birimlerini kullanarak yurt dışına para kaçırmak isteyenlerin olduğuna dikkat çeken Kurt, bu konuda ciddi cezalar uygulayabileceklerini de belirtti. Bitmex’te bitcoin ve XRP ile 100 katına kadar kaldıraçlı işlemi %10 komisyon indirim avantajıyla bu linkten üye olarak yapabilirsiniz. Kurt açıklamasının devamında şunları ifade etti:

“Türkiye’de kripto para borsası ve bankalar üzerinden transfer yapıyor. Bankalarla işbirliğimiz kesintisiz sürüyor. Çok sıkı tutuyoruz, yetkilerimiz var. Yükümlülük denetimi yapacağız. Kripto para konusunda az işlem bildirimi gönderenlere ilişkin. Sistemli denetim elemanları göndereceğiz. Bu konuda ihmali olanlara ağır para cezaları gelecek.”

Aslında MASAK Başkanı bundan yaklaşık 3 ay önce benzer açıklamalarda bulunmuş ve kripto para borsalarını inceleyeceklerini vurgulamıştı. Özellikle Pandemi döneminde böyle transferlere izin verilmeyeceğini belirten Kurt, gerçekten de üç aylık süre içerisinde dediğini gerçekleştirmiş gibi gözüküyor. Bundan sonra Türkiye’deki yüklü kripto para işlemlerinin denetçilerin çok daha yakın takibinde olacağı görülüyor. Bu da piyasadaki regülasyon baskısını arttırabilir ve kötü amaçlı kişileri sektörden uzaklaştırabilir. Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun sizlere crypto-turkey.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Bitcoin’in (BTC) Eylül’ün Geri Kalanında Nasıl Yol İzleyeceği Belli Oldu

Balinaların işlemleri Eylül’ün geri kalanının nasıl olacağını ve ağır direnç seviyelerini …