Kripto Para Piyasası Çöküşe Geçtiğinde Nasıl Hayatta Kalınır

Eğer kripto para piyasasında iş yapıyorsanız bilirsiniz, sık sık sorunlar yaşanıyor, acemi kişiler hemen panik yapıp ellerindeki altcoinleri, bitcoinleri dolara çeviriyor, ve az da olsa zarar ediyorlar, ama çoğu büyük zarar ediyor,daha fazla zarara girmemek için panik halinde büyük hatalar yapıyorlar. Halbuki sabırlı olduklarında birkaç güne
kara geçecekler, haberleri yok.

Bu demek değildir ki çözüm sadece sabırlı olmak. Kim bilir, belki öyle bir çöküş olur ki altcoinler değersiz hale gelir, bitcoin ise %90 değer kaybeder. Fakat böyle bir çöküş maalesef çok zor bu piyasada. Çünkü geleneksel borsalarda çoğu insanlar kaynağını gösteremedikleri gelirlerini kullanmak istemiyorlar, bunlar suçlular, bazı iş adamları vs… Ancak kripto para piyasasında dönen paranın belki %90’ı yasal olmayan yollarla edinilmiştir, ve çoğu insan vergiden kaçınmak için ellerindeki kripto paraları bozdurmak istemiyor, durum böyle olunca da piyasanın temeli epey sağlam sayılır. Gene de vergi problemleriyle uğraşmadan bu insanlar dolara eşdeğer olan USDT’ye çevirebilirler belirli bir süre, fakat onu banka hesabına çekmek istemez, çünkü vergi ödemek zorunda
kalır, bu nedenle piyasada çöküşler birkaç saat veya birkaç gün sürer, ve hemen dengelenir ve her zamanki gibi inanılmaz hızla büyümeye devam eder. İşte bu yüzden ben kripto para borsaların geleneksel borsalardan daha güvenli, daha karlı ve tabii ki de daha eğlenceli olduğuna inanıyorum.

Bu piyasada ilk ve son kural, parayı önemsememek. Evet, hepimiz parayı sevdiğimizi düşünüyoruz, ancak çoğumuzun istediği şey finansal özgürlük, para olmadan da finansal özgürlüğe kavuşamazsınız, durum böyle olunca da para aslında bir araç görevi görür. Sizi A noktasından B noktasına götürür sadece, aracı sevmek açgözlülük ve kıt görüşlülük olur, çünkü bu mantıksızdır, para sadece puandır, sizin hedefiniz bu puanı yükseltmeye çalışmak, düştüğünde ise daha zekice hamleler yaparak tekrar yükseltmektir, puanı sevemezsiniz, bu aptallık olur. Bu piyasada para kazanmak istiyorsanız soğukkanlı olmak zorundasınız.

Diyelim ki, Allah korusun, yarın öbür gün piyasa geçici olarak çöküşe geçti, fakat ne kadar çökeceğini bilmiyorsunuz, zaten bilemezsiniz de, tüm o grafikler, teknik analizler boş muhabbet, zaman kaybıdır.

Eğer sabırlı iseniz bekleyin, ellerinizdeki altcoinlere ve bitcoinlere sakın dokunmayın, borsa ekranını kapatın, gidin dışarıya çıkıp sert bir espresso için, temiz hava alın, sinemaya gidin, sakın fiyatları takip etmeyin, çünkü en fazla 3 gün içinde piyasa eski haline döner ve yükselmeye devam eder. Örneğin, Hempcoin gibi beş para etmez
coin’e yatırım yaptıysanız ve diyelim ki %20 düştüyse, Storj gibi gelecek vaad eden coin de %18-%21 düştüyse hemen Storj’a geçiş yapabilirsiniz, ölümüne HODL başarısızlığa götürebilir, çünkü işin içine duygular karışmıştır.

Eğer aksiyon ve eğlence istiyorsanız o zaman zekice stratejiler geliştirmelisiniz, sakın coinden coine
atlamayın, kumar oynayacak durumda değilsiniz, hemen açmış olduğumuz “Kripto Para Piyasasında Keşfedilmemiş Fırsatları Bulmak” video’da anlatılan tekniği uygulayın.

Çoğu insanın henüz keşfetmediği ve güvenilir coine yatırım yapın, sakın çeşitlendirmeyin, çünkü kar ve zararlar birbirini götürür genelde, pek bir şey kazanamazsınız, hatta kaybedebilirsiniz. Evet, büyük risk, ancak içgüdülerinize güvenmek zorundasınız. Piyasadaki insanların %99’u panik içindeyken siz soğukkanlı bir şekilde zekice strateji geliştirip uygulamaya geçin. Kısa süre içinde zararınızın büyük kısmını kapatırsınız, ve piyasa tekrar iyileşince kara geçersiniz.

İşte parayı sevmemenin kazandırdığı 2 önemli şey: soğukkanlılık ve zeka.

Son olarak, sakın ama sakın pump gruplarında zaman kaybetmeyin, güvendiğiniz birisi bile size “şu coin 2 gün sonra 10 katına çıkacak” derse, yüzüne tebessümle bakarak “tamam” deyin. Limiti belirlenmemiş coine yatırım yapmayın. Doğruyu söylemek gerekirse, bu sektörde ülkemizde zeki insan çok az, bu yüzden daha çok yabancı kaynakları takip edin, ingilizceniz yoksa Google Translate kullanın, bu bahane değildir, Google Translate epey gelişti, sanırsın ki arkada bir ingilizce öğretmeni çeviri yapıyor.

Yatırım yaptığınız veya ilgilendiğiniz coin’lerin telegram gruplarına, reddit kategorilerine üye olun, kafanıza takılan herhangi bir ilgili konu varsa hemen bu platformlardaki insanlara sorun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

KRİPTO PARA VE ALTIN SEKTÖRÜNÜN DEVLERİ TARAFINDAN GELİŞTİRİLEN ONS ALTINA DAYALI STABİL COİN DGLD ETHEREUM AĞINA GELİYOR

CoinShares, Blockchain.com, MKS (İsviçre) SA’yı da içeren DGLD’nin arkasındaki…