Kanada Merkez Bankası’ndan Dijital Para Birimi Planı
Ana Sayfa COINTURK Kanada Merkez Bankası’ndan Dijital Para Birimi Planı
Finans Haberleri - 27/02/2020

Kanada Merkez Bankası’ndan Dijital Para Birimi Planı

Kanada, ivedilikle bir merkez bankası dijital para birimi piyasaya sürmesi gerekirse uygulanacak bir acil durum planı ortaya koydu.

Kanada Bankası, kendi dijital para biriminin piyasaya sürülmesini gerektirebilecek senaryolara hazırlanmak için bir acil durum planı yayınladı. Merkez bankası şu anda Kanadalı dijital dolar piyasaya sürmek için “zorlayıcı” bir durum görmemekle birlikte, böyle bir durumun ortaya çıkması durumunda bireysel, nakit benzeri dijital para birimi piyasaya sürme kapasitesini arttırmak istiyor. Potansiyel CBDC Bankanın Yönetici Yardımcısı Timothy Lane konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Potansiyel bir CBDC’nin (merkez bankası dijital para birimi) neye benzeyebileceğini ve piyasaya sürülmesine karar verilirse nasıl yönetilebileceğini çözmek için ilerlememiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Bitmex’te bitcoin ve XRP ile 100 katına kadar kaldıraçlı işlemi %10 komisyon indirim avantajıyla bu linkten üye olarak yapabilirsiniz.

Öte yandan merkez bankası, dijital para piyasaya sürmeye karar verebileceği iki senaryo belirledi: Birincisi, fiziksel nakit kullanımının tamamen azaltılması veya ortadan kaldırılması ve ikincisi, özel kripto para birimlerinin ciddi yollara girmesi. Lane, “Her iki senaryoda da, Kanada Merkez Bankası’nın devreye girmesi için bir argüman olacak.” ifadelerini kullandı ve şunları ekledi:

Banka bunu güvenilir bir kamu kurumu olarak yapacak ve ticari bir gerekçesi olmadan en önemli öncelik olan halkın menfaati ile tasarlanan resmi bir dijital para birimi oluşturacaktır.

Özellikle ikinci senaryonun Kanada’nın parasal egemenliğine “kabul edilemez bir meydan okuma” getirebileceğini ifade eden Lane, böyle bir tehdidin Facebook liderliğindeki stablecoin projesi Libra olduğunu da sözlerine ekledi ve şu ifadeler kullandı:

Libra’nın vaatlerini yerine getirip getirmeyeceğini, hatta var olup olmayacağını tahmin etmek zor.

Bunun yanında merkez bankasının önceden hazırlanmasının kritik olduğunu ifade eden Lane, dijital para biriminin gerçek bir prototipinin oluşturulmasının “birkaç yıl” alacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Ethereum İçin Tehlike Artıyor: Her Şey İki Katına Çıktı

Ethereum ağında kriz anı! Ethereum (ETH) ağındaki yatırımcıları neredeyse aylardır endişel…