İddia: 172 Milyon Kişisel Bilgi Darkweb’de Satıldı!
Ana Sayfa COINTURK İddia: 172 Milyon Kişisel Bilgi Darkweb’de Satıldı!
Finans Haberleri - 24/03/2020

İddia: 172 Milyon Kişisel Bilgi Darkweb’de Satıldı!

172 milyon Weibo kullanıcısının bilgilerinin darkweb’de BTC karşılığında satıldığı iddia ediliyor.

Çinli sosyal medya devi Weibo’da yaşanan bir veri ihlali sonrasında milyonlarca kullanıcının kişisel verisi darkweb’de satışa sunuldu. Kişisel Veriler Darkweb’de Çinli Blockchain haber kaynağı Jinse’nin yakın tarihli bir haberine göre, 172 milyon kullanıcının temel hesap bilgileri 0.177 BTC karşılığında şu anda darkweb’de mevcut durumda. Darkweb’de yer alan veriler arasında; hesap bilgileri, kullanıcı kimliği, Weibo yayınlarının sayısı, fan ve takipçi sayısı, cinsiyet ve coğrafi konum bilgileri bulunuyor. Jinse’de yer alan bilgilere göre, Weibo’nun güvenlik direktörü Luo Shiyao daha sonra sildiği bir tweet gönderisinde olayla ilgili şu açıklamaları yaptı: Bitmex’te bitcoin ve XRP ile 100 katına kadar kaldıraçlı işlemi %10 komisyon indirim avantajıyla bu linkten üye olarak yapabilirsiniz.

Kullanıcıların cep telefonu numaraları 2019’da bir adres defteri API’sı ile zorunlu eşleme yoluyla sızdırıldı. Genel bilgilerin geri kalanı web’de kazınarak elde edildi.

Bunun yanında Luo, şirketin API’yı kapatmak için derhal önlem aldığını ve tespit ettiği anda politikadaki sızıntıyı bildirdiğini de sözlerine ekledi. Şirketin sorumluları bulmak için ellerinden geleni yaptığını da açıklamalarında belirterek şu ifadeleri kullandı:

Özellikle cep telefonu numaraları söz konusu olduğunda kullanıcı gizliliği çok önemlidir.

Jinse ayrıca, Ali Group Güvenlik Araştırma Laboratuarı’nın eski direktörü tarafından yayınlanan bir bildiride, “Birçok kişinin cep telefonu numaraları sızdırıldı. Tek ihtiyacınız olan şeyler; Weibo hesap adresi ve kullanıcının telefon numarası açığa çıkmış durumda” ifadelerini kullandı. Jinse’nin açıklamalarına göre, hem Weibo güvenlik direktörü hem de eski Ali grup laboratuvar direktörü daha sonra bu paylaşımları sildi. Veri Gizliliği Bilindiği gibi benzer bir durumla Facebook da karşı karşıya kalmıştı. Hatta Facebook’un veri skandalı bahsi geçen durumdan çok daha büyüktü. Eylül ayında, Facebook’un 2.4 milyar kullanıcısının %17’sinin verileri sızdırıldı. Bu olayda adlar, telefon numaraları, cinsiyet ve ikamet ettiği ülke dahil olmak üzere 419 milyon kişinin bilgileri ortaya çıkmış oldu. Bu nahoş durum Facebook’un kripto para girişimi Libra‘nın da önündeki engellerden biri oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Bitcoin (BTC) ATM’lerinden Yeni Rekor: 10.000 Görüldü

Bitcoin ATM’lerinin sayısı durmadan artıyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in baş…