ICO, Initial Coin Offering’in kısaltmasıdır. ICO’yu bir şirket gibi düşünelim. Henüz koin olmamış bir kripto paraya yatırım yaparak o şirketten hisse almış gibi olursunuz. Eğer teknoloji kuvvetliyse zengin olursunuz, tıpkı diğer şirketlerde olduğu gibi.

ICO yeni ve yapılandırma aşamasında olan projelerin kendilerini fonlamak maksadıyla Bitcoin ve Ether aracılığıyla kullandıkları bir fonlama ve bağış mekanizmasıdır. Yapısal açıdan kripto para sektörüne uzak olan kişiler ICO’ları Initial Public Offering yani İlk Halka Arz’a benzetebilirler.

Peki ICO’lar Tam Olarak Ne İçin Kullanılıyor?

Ticari anlamda gerçekten getiri potansiyeli yüksek bir fikre sahip olduğunuzu düşünün. Bu fikri hayata geçirmek adına elinizde yeterli maddi kaynak yok. Normal şartlarda böyle bir durumda projenizi fonlamak için yatırımcılara gitmeniz ve yatırımcılara projenizi sunmanız gerekir. ICO’yu aynı senaryonun kripto para birimleri üzerinden gerçekleşen ve belirli yatırımcıların dışında Kitle fonlama sürümü gibi düşünebilirsiniz.

ICO’ların Avantajları

Ürün, müşterilerin desteği ile ortaya çıktığından dolayı belirli bir kullanıcı sayısı her zaman vardır.

Yatırım için belirli bir bütçeniz yok ama fikriniz ve ekibiniz var ise aradığınız desteği ICO sayesinde bulabilirsiniz.

ICO’ların Dezavantajları

Çok fazla sayıda ICO yapılması, yatırımcıların ICO projelerine olan bakışını ve güvenini sorgulamasına sebep olmuştur.

SCAM diye tabir edilen “dolandırma” amaçlı ICO’lar başarılı projelerin ICO kapsamında alacakları yatırım ve güvene gölge düşürmektedir.

Şirketler Neden ICO Yapar?

Bir ICO, girişim sermayesi ve proje fonu oluşturmak için çok etkin bir yöntem olabilir. Startup’lar için piyasada daha önce denenmiş ya da denenmemiş bir fikre yönelik harcanabilir bir para girdisi oluşturur. Bu küçük ve tanınmamış şirketlerin başka bir yoldan fon bulmaları oldukça zordur. Geleneksel finans kurumlarının sadece whitepaper’a dayanarak bu şirketlere kredi vermesi oldukça düşük ihtimaldir özellikle de denetimin olmadığı kripto dünyası bu kurumlar da oldukça  tereddüt yaratır. 

Yeni şirketler ve startup’lar ICO’ların büyük bölümünü oluştursa da, bu durum yavaş yavaş değişiyor. Bazı tanınmış şirketler de ICO’ların ve kripto paraların sunduğu merkeziyetsizliğin önemini farketmeye başladı. Bu şirketlerden bazıları artık ana paralarını arttırmanın ya da şirketlerini merkeziyetsiz hale getirmenin bir yolu olarak blockchain temelli sistem üzerinden yeni projeler başlatmak için ICO’lar gerçekleştiriyor. Bu durum ‘tersine ICO’ olarak adlandırılmaktadır. 

Herkes ICO yapabilir mi?

Kısa cevap, evet. Doğru yönlendirmeyle neredeyse herkes bir token yaratabilir ve bunun nihai uygulamasını açıklayan bir whitepaper yazabilir. Fakat bunu yapan şirket ya da kişilerin uygulanabilir bir blockchain temelli girişim yaratmaları gerekir. Bu da herkesin sahip olmadığı bir bilgi, beceri ve deneyim gerektirir. Ayrıca, oldukça karışık, bir hükümetten diğerine farklılık gösteren  ve ICO’ların artan popülerliğiyle her an değişebilen mevzuat ağını da araştırmalarını gerektirir.

Başarılı bir ICO gerçekleştirmek için girişim mantıklı olmalıdır ve proje ya da fikrin nasıl çalışacağı, neden değerli olduğu, kimin buna ihtiyaç duyduğu ve nasıl geliştirileceği somut kanıtlarla desteklenmelidir. Olumlu sonuçlar almak için bir diğer önemli adım da, fikri satabilmek ve yatırımcıları alım yapmaya ikna etmektir.

Geçmişteki En Çarpıcı ICO’lar

ICO için geçmişte piyasalarda neler olduğunu bir göz atalım. Geçmiş yıllarda, çılgınca başarılı olmuş ICO ‘ları inceleyelim.

Ripple
Ripple Labs, XRP’de ağ ücretlerinizi ödemek zorunda olduğunuz için ödeme ağı Ripple’da anti-spam mekanizması olarak hizmet eden 100 milyar XRP tokeni yarattı. XRP, Ripple Labs tarafından satılıyor ve eğilim daha aşağıya doğru iken değerleri net bir yönde hareket etmiyor. 5.000 Satoshi ile başlamış bazen 1.000 Satoshi‘nin altında değer almış, 7.000 Satoshi’yi test etmiş üzerine çıktı ve nihai değeri olan 3700’de dengelenmişti.

Next
Next 2013 yılında yapılan yeni bir genel şifreleme oldu. Başlangıçta, 1 milyar token erken yatırımcılara satıldı. ICO ile geliştiricilerin yalnızca iki basamaklı Bitcoin miktarı var. Günümüzde NXT tokeni çok daha değerlidir ve Next, nispeten başarılı ve istikrarlı bir kripto para haline gelmiştir.

Mastercoin

2013’te Mastercoin, Bitcoin’in üzerine bir katman inşa ettiklerini açıkladı ve Mastercoin-token’i yatırımcılara sattı. Geliştiriciler, zamanında 1 milyon dolar değerinde olan yaklaşık 10.000 Bitcoin aldı. Bu bitcoinlerin şimdiki değeri ise 45.000.000 Amerikan doları. Mastercoin tokenleri bir ay sonra değer kazanırken yatırımcılar büyük kazançlar elde etti. Daha sonra Mastercoin, Counterparty ve Omni ile birleşti.

Ethereum
Şimdiye kadar en büyük ICO Ethereum tarafından yapıldı. Yaklaşık 60 milyon ETH’lik bir ön satış ile, Ethereum Vakfı 31.500 Bitcoin’u elde etti. Bu etkinlik, şimdiye kadar yapılan en büyük çapraz bağlamanın ve çılgınca başarılı bir kripto paranın başlangıcı haline geldi. ETH ön satışın yatırımcıları kârlı bir şekilde hayatlarına devam etmişlerdir.

Lisk

BitShares’e dayanan Lisk, yan zincirlerde akıllı sözleşmeler yapılmasını sağlayan JavaScript ile yazılmış bir Blockchaindir. Lisp, Bitcoin üzerinden koin satışı yaptı ve yaklaşık 5 milyon dolar kazandı.

Etherum Tokeni ile Başarıya Ulaşmış ICO’lar
Eskiden ICO ‘nun çoğu, yeni şifreli eşzamanlılık oluşturmakla sınırlanmış olsa da, Ethereum’un akıllı sözleşmeleri yeni kurulanların da kalkınmasına olanak sağladı. Bu sayede Etherum ICO ‘lar arasında popüler hale geldi. İşte Ethereum üzerinden değer kazanan ve başarıya ulaşan ICO’ların bazıları;

Augur
Merkezi olmayan token, olayların sonucunu belirlemek için REP-tokeni olarak adlandırılanları kullanır. Bu tokenlerin yüzde 80’i kalkınmayı finanse etmek için satıldı ve ekibi 5 milyon dolardan fazla yatırım aldı. Bugün tüm tokenlerin değeri 100 milyon dolardan fazla.

Golem
Golem projesi, katılımcıların kendi bilgisayarlarıyla katkıda bulunabileceği ve gücünü satarak para kazanacakları merkezi olmayan bir süper bilgisayar yaratmayı amaçlıyor. Golem, akıllı sözleşmeler için Ethereum blok zincirini kullanıyor; hizmetleri ödemek için GNT tokenini gerekli kılıyor. ICO, geliştiricilerin 10.000 BTC’den fazla aldığı 820.000.000 token sayısı ile kısıtlandı. Bugün Golem’in pazar payı 50.000 BTC’yi aşıyor. Bu da 225 milyon Amerikan dolarına denk geliyor.


ICONOMI

Iconomi, sanal varlıkların yönetimi için yaratılmış bir platformdur. ICN simgesi, platformdaki paylaşımlara benzer ve kazançların bir bölümünü de kendisine saklıyor. Geliştiriciler 85.000.000 token sattı ve bunun için 17.000’den fazla BTC elde etti. Bugün ICONOMI’nın yaklaşık 40.000 BTC’lik bir piyasa değeri var.

First Blood
Merkezi olmayan Sportsbet Asya platformu, birkaç saniye içinde tokenlerinin ICO’sunu bitirdi. Çoğu, bir Çin borsacısı tarafından satın alındı.

SingularDTV
SingularDTV, Ethereum, akıllı sözleşmeler ve videoların üretimi ve akışını birleştirmek istiyor. ICO ile platform 12.000’den fazla BTC’yi yükseltti. Günümüzde tüm tokenler yaklaşık 40.000 BTC değerinde.

Bunlar sadece başarılı olmuş birkaç örnek. Bu kripto paraların alım satım işlemleri güncel olarak borsalardan yapılabiliyopr. Bunlara benzer başarılı yüzlerce ICO daha var.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Dünyanın önde gelen Kripto Para Borsası Bityard

Bugün sizlere dünyanın aktif Kripto Para Borsası olan Bityard Borsası hakkında bazı avanta…