Hindistan Merkez Bankası, Yargıtay’ın Kararına Meydan Okuyor
Ana Sayfa COINTURK Hindistan Merkez Bankası, Yargıtay’ın Kararına Meydan Okuyor
COINTURK - Kripto Para - 07/03/2020

Hindistan Merkez Bankası, Yargıtay’ın Kararına Meydan Okuyor

Hindistan’daki kripto yasağı 4 Mart’ta kaldırılmıştı. Ancak RBI bu karara itiraz etmeye hazırlanıyor.

Hindistan Merkez Bankası (RBI), Yüksek Mahkeme tarafından kripto para birimlerinde işlem yapan şirketlere getirdiği bankacılık yasağını geçersiz kılan ve adeta dönüm noktası niteliğinde olan kararına karşı bir dilekçe sunmayı planlıyor. The Economic Times tarafından yayınlanan 6 Mart tarihli bir rapora göre, RBI mahkemenin kararının kripto para birimi işlemlerine izin vereceğinden ve bunun da bankacılık sistemini riske atabileceğinden endişe duyuyor.

Banka ve Yargıtay Yüksek Mahkeme 4 Mart’ta RBI’ın kripto şirketleriyle ilgili bankalara yönelik yasağını geçersiz kıldı. Merkez bankası ilk olarak Temmuz 2018’de yasağı uygulamıştı. Bu durum Hindistan’da büyük ses getirmiş ve kripto şirketlerinin dilekçelerle duruma itiraz etmesine yol açtı. 300’den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye üye olabilirsiniz. Bunun yanında Yargıtay’ın yasağı bozma kararı, bu yıl Ocak ayında iki hafta süren görüşmelerin ardından geldi. RBI ise şu anda bu kararı gözden geçirmeye ve itiraz etmeye hazırlanıyor.

RBI’ın bunun kripto para birimi işlemleri ile sonuçlanabileceğine dair endişesi tartışmalı olabilir, çünkü birçok Hint kripto para birimi borsa yasağın kaldırılmasından sonraki 24 saat içinde gelenekse mevduat ve para çekme işlemlerine devam etti. Ancak mahkeme kararı, RBI’ın belirttiği gibi kripto para birimi işlemlerinin zarar verdiği gerekçesinin kesin olarak yaşanmadığını dile getirdi. Dolayısıyla eğer RBI kripto para işlemlerinin finansal sisteme zarar verdiğini kanıtlayamazsa Yüksek Mahkemenin merkez bankasının protestolarına rağmen kararını değiştirmesi pek olası değil gibi görünüyor. Tazminat Talebi Öte yandan merkez bankası başka bir sorunla da karşılaşabilir,.

Çünkü birçok şirket yasağın ardından işlemleri durdurmak zorunda kalmıştı ve yasağın kalkmasından sonra tazminat talep edebilir. Kripto para birimi platformlarından birini temsil eden bir avukat Abhishek Rastogi‘nin konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullanıyor:

Yargıtay, RBI’nin inceleme dilekçesine bakabilir ancak şu an itibariyle kripto para birimi platformları Hindistan’da faaliyet gösterebilir. Birçok şirket, RBI’nin yasağından sonra iflas etti ve bu konuda da harekete geçmeye çalışabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Bitcoin (BTC) ATM’lerinden Yeni Rekor: 10.000 Görüldü

Bitcoin ATM’lerinin sayısı durmadan artıyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in baş…