Güney Kore’de korkulan gün geldi çattı: Onlarca borsa kapanmanın eşiğinde!
Güney Kore’de korkulan gün geldi çattı: Onlarca borsa kapanmanın eşiğinde!

Güney Kore’de dijital varlık vergisine fazladan 2 yıl erteleme

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para regülasyonlarının çok sert şekilde uygulandığı ülkelerden biri olan ve geçen sene 20 Eylül’de yürürlüğe giren yeni kurallardan ötürü onlarca orta ölçekli borsanın kapandığı Güney Kore’de, daha önce ertelenen yüzde 20’lik vergi kanunu bir kez daha ertelendi.

2025 yılında başlayacak

Açıklama Ekonomi ve Finansa Bakanlığı’nda vergilerden sorumlu yönetici Ko Kwang-hyo’dan gelirken, vergi ödeme kanununun 1 Ocak 2025’e ertelendiği belirtildi. Bilindiği üzere, 2021 yılı kripto paralarda büyük bir boğa sezonuna sahen olmuş ve özellikle birçok kendine has altcoin’in olduğu Güney Kore’de çok ciddi işlem hacim rakamları elde edilmiş ve devlet de sektöre müdahale etme kararı almıştı.

Yatırımcılardan büyük tepki

Devlet müdahalesi ise, kripto para yatırımcılarından büyük tepki almış ve geçen sene yaklaşan seçimler dolayısıyla da risk almak istemeyen hükumet yetkilileri bu anlamda geri atmak zorunda kalarak %20’lik vergi kanununu 1 Ocak 2022’den 1 Ocak 2023’e ertelemişlerdi. Seçimlerde ise liberal partinin adayı değil, yine kripto paralara olumlu bakan muhafazakar parti adayı Yoon Suk-Yeol galip gelmişti.

Devlet başkanlığı koltuğunda oturan Yoon Suk-Yeol, seçim öncesinde, “gerçeklikten uzak” olarak tanımladığı regülasyonları kaldıracağını ve piyasa altyapısının yeterli şekilde hazırlandıktan sonra sisteme uygun regülasyonların getirileceğini vadetmişti.

Ülkede, şu anda “Dijital Varlıklar Yasası” hazırlanıyor.

Haber Kaynak: uzmancoin.com

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

CryptoTurkey ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!