Ana Sayfa Bitcoin FED Para Pompalamayı Sürdürürken Bitcoin Öne Çıkıyor!
Finans Haberleri - 24/12/2019

FED Para Pompalamayı Sürdürürken Bitcoin Öne Çıkıyor!

Ekonominin oldukça istikrarlı olduğunu belirten haberlere rağmen ABD Merkez Bankası (FED) piyasaya likidite sağlamaya devam ediyor. FED’in bu yöndeki son hamlesi ise 58 milyar dolarlık bir repo hamlesi de içeriyor.

Anlaşma, gecelik 26 milyar dolar ve 14 günlük 32 milyar dolar olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. FED’in repo hamlesi Bitcoin yorumları üzerinde bir canlanmaya neden oldu. Çünkü piyasadaki değişen likidite, Bitcoin’in fiyatı konusunda etki yaratabilecek bir unsur olarak kabul görüyor.

FED Likidite Sağlamaya Devam Ediyor FED’in repo politikası, 2008 Küresel Ekonomik Krizi öncesinde çok daha yavaş ilerlemekteydi. Repo aslında bankacılık kurumlarına kısa vadede likidite sağlamak için kullanılan bir enstrüman. Menkul kıymetlerin veya hisse senetlerinin teminat olarak alındığı kısa vadeli bu krediler, FED için düşük risk teşkil ediyor ve bankaların likidite sorunlarını çözüme kavuşturuyor.

Mevcut likidite ihtiyacı ise büyük ölçüde eylül ayındaki faiz artırımından kaynaklanıyor. Faiz oranları artınca likidite de sert bir şekilde düştü ve bankalar için ciddi bir likit ihtiyacı baş gösterdi. Bu krediler, güçlü bir menkul kıymet portföyüne sahip olan bankalar için yukarıda vurgulanan menkul kıymetlerin kurtarılma kesinliğine göre nakite hızlıca dönüşüm imkânı sağlıyordu.

Gedik Daha da Büyüyor Birçok ekonomist likidite enjeksiyonlarının piyasa için büyük br tehlike olduğunu belirtiyor. Söz konusu anlaşmalar teminatlı olsa da piyasaya fon aktarımı gerçekleştiriliyor ve bu durumun ciddi bir enflasyon artışına sebebiyet verebileceği belirtiliyor.

Bu enflasyonist baskıların, yavaşlayan ekonomik çıktı ile beraber bankaları sıkıştırabileceği iddia ediliyor. Bu da ekonomideki gediği daha da büyütebilir. Bankaların krediyi ödeyememesi, FED’in üzerindeki baskıyı artabilir. Bunun devamında da bankanın hisselerinin geri verilmemesi ve hatta FED’in bankaya el koyması gibi sonuçlar meydana gelebilir.

Bu kredilerin birçoğu kısa vadeli olsa bile bankacılık sektörü likidite sorunları ile karşılaşmaya devam ediyor. FED, kasalarını doldurduğunda bankalar teminat olarak gösterilen hisse senedinin fiyatını temel alarak faiz veya ek ücret ödemeyi kabul eder. Bu durum da söz konusu hisse senedinin piyasa değerini yapay bir şekilde değiştirebilir.

Bitcoin Güvenli Bir Liman Piyasada likidite konusunda belirsizlik yaşanırken birçok taraf, bu hareketliliği tüketiciler için oldukça tehlikeli bir gelişme olarak görüyor. Bankaların borcunu ödeyememe ihtimali, değer kaybı riski ve diğer önemli piyasa hareketleri doların değeri üzerinde çok sert etkiler yaratabilir.

Bitcoin ise FED’in faiz oranı politikasından bağımsız olarak hareket ediyor. Aslında Bitcoin dolardan bağımsız bir yapıya sahip. Bu sebeple BTC de ekonomik belirsizlik ve korkunun hakim olduğu dönemlerde aynı altın gibi güvenli bir liman olarak belirginleşiyor.

Bitcoin, yatırımcılara aynı zamanda likidite sunmasıyla altından da ayrılıyor. BTC’nin sunduğu likiditenin artması sonucunda daha büyük kitlelerin, Bitcoin’e uyum göstermesi bekleniyor. Uyum konusundaki bu döngü ise fiyatta bir artışı beraberinde getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Ethereum İçin Tehlike Artıyor: Her Şey İki Katına Çıktı

Ethereum ağında kriz anı! Ethereum (ETH) ağındaki yatırımcıları neredeyse aylardır endişel…